لیزر یا اپیلاسیون

کدامیک بهتر است: لیزر یا اپیلاسیون؟

۲۷    لیزر موهای زاند   

لیزر یا اپیلاسیون هر دو از روش هایی هستند که نتایج آنها نسبت به اصلاح با تیغ برای مدت طولانی تری باقی می ماند. اما کدام گزینه حذف موهای زائد بهتر است؟

در این مقاله خلاصه ای از تفاوت های بین لیزر موهای زائد و اپیلاسیون را با هم بررسی می کنیم تا در انتخاب بهترین روش رفع موهای زائد به شما کمک کنیم.

لیزر موهای زائد چگونه انجام می شود؟

لیزر یا اپیلاسیون هر دو روی فولیکول مو تاثیر می گذارند اما، لیزر موهای زائد به طور خاص فولیکول را هدف قرار می دهد تا موها نتوانند دوباره رشد کنند. برای استفاده از بهترین دستگاه لیزر، متخصص ابتدا ناحیه تحت درمان را بی حس کرده و سپس شات لیزر را بر روی ناحیه مورد نظر اعمال می کند تا ریشه موها را از بین ببرد.

از آنجایی که موها به صورت مرحله‌ای رشد می‌کنند و تمام موهای روی پوست شما در اولین جلسه لیزر تحت تاثیر قرار نمی گیرند، لیزر موهای زائد به چندین جلسه درمانی برای رسیدن به نتیجه کامل نیاز دارد.

تفاوت لیزر یا اپیلاسیون از لحاظ ماندگاری نتایج در این است که نتایج لیزر موهای زائد می تواند ماه ها یا حتی سال ها باقی بماند.

اپیلاسیون چگونه انجام می شود؟

در روش اپیلاسیون برای رفع موهای زائد از مالیدن موم گرم روی پوست و به دنبال آن چسباندن و کندن یک نوار پارچه ای استفاده می شود. زمانیکه نوار پارچه ای به سرعت در جهت مخالف با رشد موها از روی پوست کنده می شود، درد زیادی ایجاد می کند. البته هنگامی که اپیلاسیون به درستی انجام شود، موهای زائد از قسمت فولیکول برداشته شده و در نتیجه پوستی صاف و بدون مو قابل مشاهده است.

نتایج اپیلاسیون به طور معمول برای ۳-۶ هفته باقی می ماند، در این مرحله مو شروع به رشد مجدد می کند و نواحی مختلف بدن باید دوباره اپیلاسیون شود.

لیزر یا اپیلاسیون ؟ کدامیک برای من بهتر است؟

هرچند اپیلاسیون روی هر نوع پوستی به خوبی کار می کند، همه افراد کاندیدای عالی برای لیزر موهای زائد نیستند.

از آنجایی که لیزر برای هدف گیری مناسب نیاز به «هدفگیری» فولیکول مو دارد، لیزر موهای زائد در افرادی که پوست روشن و موهای تیره دارند، بهترین عملکرد را دارد که بیشترین کنتراست را ایجاد می کند. همچنین لیزر موهای زائد روی موهای پرپشت و ضخیم در مقایسه با موهای نازک بهتر عمل می کند.

لیزر یا اپیلاسیون ؟ درد کدامیک کمتر است؟

لیزر یا اپیلاسیون اگر به درستی انجام شود نباید بیش از حد دردناک باشد. از آنجایی که اپیلاسیون نیاز به مراجعه ماهانه دارد، مراجعین به درد کندن سریع مو از ریشه عادت می کنند، در حالی که برای برخی دیگر، اپیلاسیون همچنان دردناک است.

درمان‌های لیزر گاهی اوقات با یک عامل بی‌حس کننده که درد را به حداقل می‌رساند، انجام می‌شود. میزان درد لیزر موهای زائد مانند ضربات یک کش لاستیکی به پوست شما است و این روند نسبتا سریع است. در جلسه اول ممکن است بیشترین درد را احساس کنید، اما در جلسات بعدی موهای کمتری برای سوزاندن وجود خواهد داشت و درنتیجه درد شما کمتر می شود.

لیزر یا اپیلاسیون ؟ عوارض جانبی کدامیک کمتر است؟

رشد موی زیرپوستی

یکی از عوارض جانبی ناخوشایند اپیلاسیون، زیاد شدن موهای زیر پوستی است. اپیلاسیون می تواند باعث رشد مجدد موهای زیر پوستی شود زیرا مو در جهت مخالف فولیکول کنده می شود و در نتیجه به مسیر رشد طبیعی مو آسیب می رساند. رشد موی زیرپوستی زمانی اتفاق می‌افتند که موهای تازه رشد کرده نتوانند سطح پوست را بشکافند و از آن خارج شوند.

لیزر موهای زائد باعث رشد موهای زیرپوستی نمی شود زیرا سوزاندن فولیکول های مو باعث خم شدن آنها نمی شود.

آسیب دیدن پوست

قرمزی بعد از لیزر یا اپیلاسیون طبیعی است که معمولا در عرض چند ساعت فروکش می کند. با این حال، اگر موم خیلی داغ باشد یا اگر خیلی آهسته یا با زاویه اشتباه کنده شود، اپیلاسیون می‌تواند باعث آسیب طولانی‌مدت به پوست شود.

وقتی لیزر موهای زائد توسط یک تکنسین مجرب انجام شود، هرگز به پوست آسیب نمی رساند. شایع ترین عارضه جانبی لیزر موهای زائد، احساس گرما در ناحیه تحت درمان است (مشابه یک سوختگی جزئی در برابر نور خورشید)، که معمولاً پس از چند ساعت برطرف می شود.

ضخامت و پرپشتی مو

رشد مجدد مو پس از اپیلاسیون می‌تواند مانند ته ریش باشد و موها می‌توانند با شکستن سطح پوست باعث خارش شوند.

از آنجایی که مو در مراحل مختلف رشد می کند، ممکن است بین لیزر درمانی یا بعد از آن، مقداری رشد مجدد جزئی داشته باشید. با این حال، این رشد مجدد با هر درمان ظریف‌تر و کم‌تر به نظر می‌رسد. موهایی که پس لز لیزر یا اپیلاسیون رشد می کند ریزتر خواهند بود و پرپشت نیستند.

لیزر یا اپیلاسیون؟ سرعت اثربخشی کدامیک بیشتر است؟

نتایج اپیلاسیون، فوری دیده می شود و موهای شما در عرض چند ثانیه از بین می رود و قرمزی در عرض چند ساعت کاهش می یابد.

لیزر موهای زائد برای اثربخشی به زمان نیاز دارد. به طور معمول، موها را می توان به طور کامل از یک ناحیه در طی ۵-۷ جلسه، به فاصله یک ماه از هم از بین برد. اصلاح با تیغ بین دو جلسه درمانی مشکلی ندارد، در حالی که انجام اپیلاسیون توصیه نمی شود.

لیزر یا اپیلاسیون؟ ماندگاری نتایج کدامیک بهتر است؟

در مقایسه ماندگاری نتایج لیزر یا اپیلاسیون باید گفت لیزر موهای زائد نتیجه دائمی تری ارائه می دهد. برخی از بیماران ممکن است به جلسات سه ماهه یا سالی یک بار برای حفظ نتیجه نیاز داشته باشند زیرا فولیکول های جدید به لطف تغییرات هورمونی یا افزایش سن می توانند مو تولید کنند.

لیزر یا اپیلاسیون ؟ هزینه کدامیک کمتر است؟

در کوتاه مدت، به نظر می رسد که اپیلاسیون نسبت به لیزر موهای زائد هزینه کمتری داشته باشد، زیرا یک هزینه جلسه اپیلاسیون اغلب کمتر از هزینه یک جلسه لیزر موهای زائد است. با این حال، اپیلاسیون باید ماهانه انجام شود که قطعاً می تواند در طول یک سال هزینه های شما را افزایش دهد.

در عوض، لیزر موهای زائد هزینه اولیه بالاتری دارد. اما در طولانی مدت هزینه لیزر موهای زائد به طور چشمگیری کاهش می یابد زیرا اکثر مراجعین برای حفظ نتایج فقط به جلسات سالیانه نیاز پیدا می کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *