پاکسازی صورت

پاکسازی صورت (به انگلیسی: Facial cleansing) و فواید پاکسازی پوست صورت یکی از مواردی است که پزشکان، متخصصان پوست، اینفلوئنسرهای زیبایی و دیگران توصیه می‌کنند. پاکسازی صورت یک اصطلاح کلی است که برای توصیف ترکیبی از روش‌های مراقبت از پوست استفاده می‌شود که سه هدف کلی را دنبال می‌کند که هر کدام فوایدی برای پوست دارند، در ادامه با وبسایت وی کیو اس ( تاسیس کلینیک زیبایی و لیزر ) همراه باشید.
 
پاکسازی صورت
 • حذف یا لایه برداری سلول‌های مرده
 • حذف آلودگی، چربی و مواد اضافی روی پوست
 • مرطوب کردن پوست با آبرسانی، تغذیه یا بهبود جریان خون پوست
سطح پوست از سلول‌های مرده یا لایه شاخی تشکیل شده است. این سلول‌ها در سطحی‌ترین لایه اپیدرم پوست قرار دارند. عملکرد سلول‌های شاخی محافظت از پوست بدن است و اولین خط دفاعی بدن در برابر عوامل بیماری‌زا است. به طور معمول، بدن هر ۳۰ روز یک بار تمام سلول‌ها را از لایه شاخی خارج می‌کند و سلول‌های جدید را جایگزین می‌کند. با این حال، گاهی اوقات این سلول‌های مرده در پوست جمع می‌شوند. از بین بردن سلول‌های مرده یا لایه‌برداری به شما کمک می‌کند تا پوستی شاداب‌تر و درخشان‌تر داشته باشید. مشکل لایه‌برداری این است که اگر به درستی انجام نشود، می‌تواند باعث التهاب پوست شود. به عنوان مثال، در گذشته (و حتی امروز) مردم پوست خود را با کیسه ضخیم آبی و سفید آب می‌مالیدند. سپس وقتی صورتشان روشن می‌شد، احساس می‌کردند که پوستشان کاملاً پاک شده است. پاکسازی صورت (Facial cleansing) یکی از مواردی است که پزشکان، متخصصان پوست، اینفلوئنسرهای زیبایی و دیگران توصیه می‌کنند. پاکسازی صورت یک اصطلاح کلی است که برای توصیف ترکیبی از روش‌های مراقبت از پوست استفاده می‌شود که سه هدف کلی را دنبال می‌کند که هر کدام فوایدی برای پوست دارند:
 • حذف یا لایه برداری سلول‌های مرده
 • حذف آلودگی، چربی و مواد اضافی روی پوست
 • مرطوب کردن پوست با آبرسانی، تغذیه یا بهبود جریان خون پوست
سطح پوست از سلول‌های مرده یا لایه شاخی تشکیل شده است. این سلول‌ها در سطحی‌ترین لایه اپیدرم پوست قرار دارند. عملکرد سلول‌های شاخی محافظت از پوست بدن است و اولین خط دفاعی بدن در برابر عوامل بیماری‌زا است. به طور معمول، بدن هر ۳۰ روز یک بار تمام سلول‌ها را از لایه شاخی خارج می‌کند و سلول‌های جدید را جایگزین می‌کند. با این حال، گاهی اوقات این سلول‌های مرده در پوست جمع می‌شوند. از بین بردن سلول‌های مرده یا لایه‌برداری به شما کمک می‌کند تا پوستی شاداب‌تر و درخشان‌تر داشته باشید. مشکل لایه‌برداری این است که اگر به درستی انجام نشود، می‌تواند باعث التهاب پوست شود. به عنوان مثال، در گذشته (و حتی امروز) مردم پوست خود را با کیسه ضخیم آبی و سفید آب می‌مالیدند. سپس وقتی صورتشان روشن می‌شد، احساس می‌کردند که پوستشان کاملاً پاک شده است.
 
تورم و قرمزی پوست نشانه التهاب است و یکی از عواملی است که باعث بروز علائم پیری مانند پیری پوست و سیاهی دور چشم می شود. هدف از لایه‌برداری جلوگیری از التهاب پوست با از بین بردن سلول‌های مرده اضافی است. مشکل محصولات پاک‌کننده پوست که بر حذف چربی اضافی تمرکز دارند این است که مصرف کنندگان گاهی اوقات بیش از حد از آنها استفاده می‌کنند. به یاد داشته باشید که چربی‌ها برای حفظ سلامت پوست ضروری هستند. استفاده نادرست و بیش از حد از اسکراب نه تنها به پوست شما کمک نمی‌کند بلکه باعث آسیب نیز می‌شود. ماساژ علاوه بر افزایش جریان خون، می‌تواند خواص ضد‌التهابی و ضد‌پیری را از سلول‌های پوست آزاد کند. استفاده از کرم‌ها و لوسیون‌های مخصوص برای روش پاکسازی پوست رایج است. این محصولات به لطف ویتامین‌های مغذی ظاهر، رنگ پوست را بهبود می‌بخشند. طبقه‌بندی کلی روش‌های پاکسازی پوست به دو دسته روش‌های خانگی و روش‌های کلینیکی تقسیم می‌شود.

 

پاکسازی صورت در خانه

پاکسازی صورت در خانه شامل موارد زیر است:
 
پاکسازی صورت در خانه
 • شستن و پاک کردن صورت
 • تمیز کردن صورت با لوسیون
 • ماساژ پوست صورت
 • بخور دادن پوست صورت
 • از بین بردن جوشهای سر‌سیاه و سفید
 • استفاده از ماسک صورت
 • استفاده از مرطوب کننده

 

فیشیال صورت

فیشیال معمولا در کلینیک و زیر نظر متخصص پوست انجام می‌شود. در این روش ناخالصی‌ها و چربی‌های پوست صورت را کاملا از بین می‌برد و باکتری‌ها را از روی پوست پاک می‌کند. این روش به آبرسانی پوست، بهبود گردش خون و افزایش مواد مغذی ضروری در پوست کمک می‌کند. در بیشتر موارد، روش پاکسازی صورت مراحل زیر را دنبال می‌کند:
 • لایه‌برداری همراه با بخور سرد و یا گرم که پزشک متخصص با توجه به نوع پوست فرد سرد یا گرم بودن آن را انتخاب می‌کند. در این مرحله لایه برداری سطحی انجام می‌شود.
 • مرحله بعدی به وسیله جریان الکتریکی لایه‌برداری عمقی پوست انجام می‌شود.
 • هیدودرمی مرحله چهارم می‌باشد که آبرسانی و تغذیه رسانی به پوست را شامل می‌شود.
 • در مرحله بعد که هایفریکوئنسی نام دارد با جریان الکتریکی پوست کاملا ضد عفونی می‌شود و منافذ باز پوست بسته می‌شود.
 • در این مرحله از ماسک مغذی که خاصیت کلاژن سازی و جوانسازی دارد روی پوست استفاده می‌شود تا مواد مورد نیاز کاملا جذب پوست شود.
 • در مرحله آخر پاکسازی، ماساژ با بهترین روش‌های روز برای تاثیر بیشتر کرم‌ها و سرم‌ها انجام می‌شود.

 

دستگاه پاکسازی صورت

خوشبختانه تعداد دستگاه پاکسازی صورت بسیار متنوع است و می‌توان از آن در مکان‌های مختلفی استفاده کرد. گاهی اوقات می‌توانید چنین دستگاه‌هایی را خودتان در خانه بخرید و استفاده کنید. دستگاه‌های پاک‌کننده پوست به طور عمده به ۳ دسته سالنی، خانگی و پزشکی تقسیم می‌شوند. این قسمت شما را با دستگاه پاکسازی صورت آشنا می‌کند.
 
دستگاه پاکسازی صورت
 • پاکسازی پوست با ماساژور لیفیتینگ این دستگاه مانند یک دستگاه ماساژ معمولی عمل می‌کند و با ماساژ دادن آن باعث افزایش جریان خون در زیر پوست شده و پوست شما را شاداب و قوی نگه می‌دارد.این دستگاه دارای غلتکی است که وظیفه ماساژ پوست را بر عهده دارد و افرادی که پوست شل و افتاده دارند بهتر است از این دستگاه برای پاکسازی پوست خود استفاده کنند.
 • پاکسازی پوست با دستگاه اتوی صورت (درما اف) این ابزار به طور گسترده در کلینیک‌های زیبایی استفاده می‌شود. صورت را با ویتامین‌ها و سرم‌های مخصوص قبل از استفاده ماساژ دهید تا پوست سفت شود و گردش خون افزایش یابد که با استفاده ازین دستگاه باعث افزایش تولید کلاژن می‌شود.
 • پاکسازی پوست با دستگاه بخور صورت در حال حاضر بخور سرد و گرم برای پاکسازی صورت موجود است و بخور گرم برای افرادی که پوستشان خشک است و می‌خواهند علاوه بر پاکسازی پوست خود را مرطوب کنند و در نتیجه چربی‌ها و لایه‌های اضافی پوست شما می‌میرند مناسب است.در دستگاه بخور سرد، لایه‌برداری و تمیز کردن پوست انجام می‌شود، با این تفاوت که در مصرف انرژی صرفه‌جویی می‌شود و احتمال انتقال بیماری‌هایی مثل سرما خوردگی به شدت کم می‌شود.
 • پاکسازی پوست با مینی هایفو در هایفوتراپی از “امواج التراسونیک متمرکز شده ” جهت هدف قرار دادن لایه‌های پوست برای جوانسازی و کلاژن سازی استفاده می‌شود.امواج مافوق صوت دستگاه‌های هایفوتراپی بر خاصیت ارتجاعی پوست تمرکز کرده و تولید الیاف کلاژن را در پوست تحریک می‌کند. هایفوتراپی با تاثیر بر سه لایه، لایه اول، لایه فوقانی درم و لایه درم تحتانی، چین و چروک ها را بهبود می‌بخشد و پوست را لیفت می‌کند و خاصیت ارتجاعی و صافی بافت پوست را بهبود می‌بخشد.
 • پاکسازی پوست با میکرودرم میکرودرم ابریژن یکی از بهترین روش‌ها برای تمیز کردن پوست است. در این نوع روش متخصص پوست تولید کلاژن را تحریک می‌کند. در این نوع دستگاه، کریستال‌های اکسید آلومینیوم روی پوست فرد ریخته می‌شود.این به حذف سلول های آسیب دیده و مرده از روی پوست کمک می‌کند و حفره‌های پوست را کاملا تمیز می‌کند. جداسازی به وسیله جاروبرقی نصب شده روی سر این دستگاه انجام می‌شود. و سلول‌های مرده را با ساکشن از بین می‌برد که اغلب توسط متخصصان پزشکی و مراکز پزشکی معتبر استفاده می‌شود. هیدرودرم روشی بسیار شبیه به میکرودرم ابریژن است با این تفاوت که کار ما در این نوع دستگاه ها بر پایه آب است یعنی آب سلول‌های مرده را از سطح پوست جدا می‌کند و سلول‌های جدید جایگزین آنها می‌کند. در نتیجه باعث شفافیت پوست می‌شود.
 • پاکسازی پوست با دستگاه لایه‌بردار اصل اول و ماندگار برای شادابی پوست این است که لایه نازکی از چربی، ناخالصی‌ها و سلول‌های مرده را از آن جدا کنید.می‌توانید کار را آسان تر و مؤثرتر کنید دستگاه‌های لایه‌برداری معمولا شبیه لیزر هستند، اما این نوع لایه‌برداری کمی عمیق‌تر از سایر انواع لایه‌برداری‌ها عمل می‌کند. تمام تیرگی، آکنه و جوش‌های لایه سطحی پوست را از بین می‌برد. این روش طرفداران زیادی دارد زیرا در یک جلسه می‌توانید تغییرات زیادی را احساس کنید، اما نکته مهم این است که برای جلوگیری از آسیب به پوست خود، بهتر است آن را در یک متخصص پوست و مرکز معتبر انجام دهید.
 • پاکسازی پوست با دستگاه میکرونیدلینگ هدف میکرونیدلینگ ایجاد منافذ ریز روی پوست است که به آرامی منافذ آن را ترمیم می‌کند و از طرفی پوست به سمت کلاژن سازی می‌رود و پوست روشن‌تر و شاداب‌تر از قبل می‌شود.این روش با استفاده از دستگاه‌هایی مانند درما رولر نیز انجام می‌شود و تاثیر بسیار موثری در رفع ترک‌های پوست و چین و چروک دارد.

 

فواید پاکسازی پوست صورت

از جمله فواید پاکسازی پوست صورت می‌توان به آبرسانی پوست اشاره کرد که باعث افزایش رطوبت پوست می‌شود که برای آبرسانی لایه بیرونی بسیار مفید است. آبرسانی برای پوست‌های خشک نیز بسیار مفید است و از چین و چروک‌های زودرس جلوگیری می‌کند. پاکسازی پوست صورت آلودگی‌ها، زیبایی و طراوت پوست را بیشتر می‌کند و آلودگی‌های سطحی جوش‌های سرسیاه را از سطح پوست پاک می‌کند.
 

فیلم پاکسازی صورت

فیلم پاکسازی صورت را می توانید در ادامه مشاهده نمایید:

[/av_textblock] [/av_one_full]