بوتاکس

بوتاکس (به انگلیسی: Botox) یک داروی تزریقی و ترکیب ساخته شده از سمی به نام بوتولینوم است که با فلج کردن عضلات خطوط پوست و چین و چروک را از بین می‌برد. این ماده از سم بوتولینوم نوع A ساخته شده و به طور موقت عضلات را فلج می‌کند. علت اصلی چین و چروک های قسمت‌های متحرک صورت، حرکت عضلات است. بنابراین اگر آنها را فلج کنیم خطوط صورت نیز از بین می‌رود. هنگامی که حرف از سم زده می شود ممکن است یک مقداری ترسناک به نظر برسد. اما اصلا جای نگرانی وجود ندارد! اگر در دز های کنترل شده استفاده شود کاملا بی خطر خواهد بود. تزریق بوتاکس در زیر پوست، سبب فلج شدن عضلات آن ناحیه و از بین رفتن چین و چروک صورت خواهد شد و ظاهری جوان تر را برای مدتی ایجاد خواهد کرد. تزریق یک جوانسازی ساده پوست است و موثرترین راه برای از بین بردن خطوط ریز و چین و چروک روی چشم است. بوتولینوم توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینوم تولید می‌شود. هنگامی که بوتولینوم توسط باکتری‌ها تولید می‌شود، یکی از کشنده‌ترین سموم تولید شده در طبیعت است. برای یک فرد ۷۰ کیلوگرمی فقط ۷۰ میلی گرم از این سم می‌تواند کشنده باشد. سم بوتولینوم سمی است که می‌تواند باعث بوتولیسم شود، که یک بیماری کشنده است. در ادامه با وبسایت وی کیو اس نوین طب ( تاسیس کلینیک زیبایی و لیزر ) همراه باشید. 

بوتاکس

آیا همان تزریق ژل است؟

نه، در حالی که بوتاکس روی عضلات تأثیر می گذارد، تزریق ژل همانطور که از نام آن پیداست برای پر کردن چین و چروک یا حجم ناهموار صورت استفاده می شود:. محصولاتی مانند Juvederm یا Restalyine را می توان برای حجیم و سفت کردن لب ها و برخی از چین و چروک های صورت استفاده کرد. اگر یک خط یا چین و چروک خاص خیلی عمیق باشد که با بوتاکس پر نشود، تزریق ژل به طور موقت ظاهر را کاهش می‌دهد و می‌تواند به طور متوسط ۹ ماه دوام بیاورد.

بوتاکس پیشانی

تزریق بوتاکس در قسمت‌هایی مثل ابرو، دور چشم، خط لبخند می‌تواند خطوط و چین و چروک را کاهش دهد. به طور کلی چین و چروک روی پیشانی بعد از ۲۰ سالگی ظاهر می‌شود که بیشتر با افزایش سن و روند طبیعی پیری مطابقت دارد. شیوه زندگی و عوامل دیگر مانند انقباضات مکرر عضلات صورت برای بالا بردن ابروها، اخم کردن و ممکن است نیز ممکن است به تدریج باعث ایجاد چین و چروک شوند. مسدود شدن اعصاب با تزریق باعث فلج موقت عضلات صورت می‌شود و در نتیجه از ایجاد چین و چروک در پیشانی جلوگیری می‌کند. چند روز بعد از تزریق با حرکت دادن عضلات صورت متوجه از بین رفتن خط پیشانی و صافی پوست خود خواهید شد. تعداد واحدهای قابل تزریق روی پیشانی به عوامل زیادی بستگی دارد. پزشکان توصیه می‌کنند حداکثر ۳۰ واحد بوتاکس به پیشانی تزریق شود. اما افرادی که برای اولین بار تزریق می‌کنند و همچنین افراد با رنگ پوست‌های مختلف با اعداد متفاوت تزریق می‌شوند. ماندگاری تزریق بوتاکس معمولا ۵ تا ۶ ماه طول می‌کشد. اما افرادی که اولین بار تزریق می‌کنند می‌توانند پس از ۲ تا ۳ ماه مجددا برای تزریق بوتاکس به پزشک مراجعه کنند.

فیلم بوتاکس

دلیل اصلی تزریق بوتاکس جلوگیری از ایجاد چین و چروک بیشتر روی پوست و جلوگیری از ایجاد چین و چروک پیشانی است. نکته اصلی این است که همیشه از داروها و مواد مورد تایید وزارت بهداشت استفاده کنید و آن را به متخصصان بسپارید.

مراقبت بعد از بوتاکس

پس از هر جراحی زیبایی، مراقبت‌های ویژه ای مورد نیاز است که نتایج را تحت تاثیر قرار می‌دهد و می‌تواند به سرعت عوارض را برطرف کند. اگر به مراقبت بعد از بوتاکس دقت کنید، و توصیه‌های پزشک را دقیق رعایت کنید، نتایج تزریق بسیار بهتر و ماندگارتر می‌شود. مراقبت بعد از بوتاکس را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد. دسته اول کارهایی است که باید بعد از تزریق انجام دهید تا عوارض تزریق آن را از بین ببرید و نتایج را تثبیت کنید. دسته دوم مربوط به فعالیت هایی است که تا چند روز پس از تزریق ممنوع است و در صورت عدم رعایت ممکن است فرد دچار مشکلات جدی شود.
خدمات بوتاکس در کلینیک های وی کیو اس
 • در صورت امکان از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید یا گرما در چند ساعت اول پس از تزریق خودداری کنید. پس از آن، هنگام خروج از خانه، حتما از ضد آفتاب SPF 30 یا بالاتر استفاده کنید.
 • شما می‌توانید فعالیت‌های عادی خود را بعد از تزریق بوتاکس انجام دهید و حتی می‌توانید بلافاصله بعد از تزریق به محل کار خود بروید.
 • بعد از گذشت ۴ ساعت از تزریق مشکلی در راه رفتن یا دویدن سبک وجود ندارد.
 • لوازم آرایشی مختلف بلافاصله بعد از تزریق استفاده نشود.
 • نتایج واقعی تزریق ۱۴ روز پس از تزریق نشان داده می‌شود. البته بلافاصله پس از تزریق و تا ۴ یا ۵ روز پس از آن می‌توانید اثرات بوتاکس را احساس کنید. اما برای اینکه ماهیچه‌ها سر جای خود قرار بگیرند و بتوانید راحت‌تر آنها را حرکت دهید و چهره زیباتری داشته باشید، باید کمی صبر داشته باشید.
 • می‌توانید از کیسه یخ برای از بین بردن تورم و قرمزی در محل تزریق استفاده کنید.
 • ۴ ساعت پس از تزریق، می‌توانید به پشت و بدون فشار دادن به صورت خود بخوابید.
 • تا ۴-۲ ساعت به محل تزریق فشار وارد نکنید.
 • ۲۴ ساعت پس از تزریق سر را خم نکنید.
 • رقیق کننده‌های خون و مواد غذایی مانند ویتامین E، امگا ۳، آسپرین و چای سبز بعد از تزریق مجاز نیستند.
 • تا یک یا دو روز پس از تزریق به استخر، سونا یا حمام نروید.
 • حداقل تا ۲۴ ساعت پس از تزریق الکل مصرف نکنید.

عوارض بوتاکس

به طور کلی، تزریق بوتاکس عوارض جانبی بسیار کمی دارد و بیشتر این عوارض ممکن است توسط افرادی ایجاد شود که با تزریق آن آشنایی ندارند. به همین دلیل اولین و مهمترین توصیه ما این است که تزریق را در یک کلینیک معتبر پوست و مو و در مطب پزشک متخصص انجام دهید. عوارض بوتاکس گزارش شده شامل موارد زیر است:
 • قرمزی و تورم پاسخ طبیعی بدن به هر درمانی است. این عوارض معمولاً خفیف تا متوسط ​​هستند. در عرض چند ساعت ناپدید می‌شود. و نیازی به درمان ندارد. شدت قرمزی به میزان تزریق بوتاکس و ضخامت سرنگ بستگی دارد.
 • میزان دردی که هنگام تزریق بوتاکس احساس می‌کنید به حد تحمل درد شما بستگی دارد. اکثر مراجعین به درد تزریق به خوبی پاسخ می‌دهند. برای تسکین درد می توانید ۱ ساعت قبل از مراجعه به بیمارستان پس از مشورت با پزشک استامینوفن مصرف کنید.
 • سردرد و حالت تهوع از شایع‌ترین عوارض جانبی بوتاکس است. هر دو این مشکلات در ۲ تا ۱۵ درصد مشتریان دیده می‌شود. البته سردرد و حالت تهوع معمولاً خفیف است و معمولاً در افرادی که اولین تزریق را انجام می‌دهند رخ می‌دهد.
 • کبودی از عوارض دیگر است. زیرا ممکن است وضعیت رگ‌های خونی قبل از تزریق بوتاکس به خوبی ثابت نشده باشد. توجه داشته باشید که افراد غیر پزشک و مبتدی به فیزیولوژی صورت و گردن به خوبی تسلط ندارند. در نتیجه، آنها می‌توانند در طول فرآیند تزریق به رگ‌های خونی آسیب برسانند.
 • واکنش‌های کولینرژیک عوارض جانبی بوتاکس هستند که معمولاً به صورت خشکی دهان یا چشم رخ می‌دهند.

قیمت بوتاکس

قیمت بوتاکس بسته به نیاز شما به میزان تزریق آن و مهارت پزشک شما دارد. تزریق بدون بیهوشی در عرض چند دقیقه با سوزن ظریف مخصوص به محل مورد نظر تزریق می‌شود، این ماده به طور موقت عضلات فعال را متوقف می‌کند، باعث پر شدن خطوط و شادابی صورت می‌شود. ماندگاری تزریق ۵ تا ۶ ماه است و برای ماندگاری بیشتر نیاز مجدد به تزریق است. تزریق برای جوانسازی صورت هم برای خانم ها و هم برای آقایان موثر است.
خدمات بوتاکس صورت در کلینیک های وی کیو اس

بهترین سن بوتاکس چند سالگی است؟

به طور کلی، در بیشتر موارد، سن ایده آل برای شروع بوتاکس زمانی است که چین و چروک های قابل درمان دارید. ایمنی و اثربخشی بوتاکس در افراد زیر ۱۸ سال هنوز ثابت نشده است، بنابراین یک پزشک مجاز نباید تزریق بوتاکس را برای اهداف زیبایی به کودکان زیر ۱۸ سال انجام دهد، مگر اینکه دلایل پزشکی استثنایی وجود داشته باشد. به طور کلی تأثیر بوتاکس در ۶ دهه زندگی به شرح زیر است:
 • دهه ۲۰: وقتی در دهه ۲۰ خود هستید و متوجه می شوید که پوست شما مستعد چین و چروک است، می توانید برای جلوگیری از چین و چروک در اوایل دهه ۳۰ خود، تزریق بوتاکس انجام دهید.
 • دهه ۳۰: اگر در دهه ۳۰ زندگی خود متوجه چین و چروک هایی شدید، به خصوص روی پیشانی و پوست اطراف چشمان خود و می خواهید از عمیق شدن آنها جلوگیری کنید، می توانید بوتاکس تزریق کنید.
 • دهه ۴۰: در دهه ۴۰ خود، احتمالاً متوجه خطوط تیره اطراف چشم، پیشانی، چین و چروک و پلک بالایی خواهید شد. استفاده از کرم های ضد پیری و رعایت روال مراقبت از پوست بعید است تاثیر زیادی بر چین و چروک در دهه ۴۰ شما داشته باشد. به همین دلیل است که بسیاری از زنان و مردان در این مرحله از زندگی خود بوتاکس را امتحان می کنند.
 • دهه ۵۰: در این مرحله از زندگی، خطوط بین چشم ها افزایش می یابد زیرا تغییرات یائسگی زنان، پوست آنها را خشک می کند و آنها را مستعد ریزش مو می کند. بوتاکس به ویژه در درمان خطوط ریز بین چشم ها در دهه ۵۰ زندگی موثر است، اما سایر نواحی صورت ممکن است به کمک بیشتری نیاز داشته باشند. بوتاکس را می توان با درمان های دیگر مانند پرکننده های پوستی ترکیب کرد تا جای آکنه را کاهش دهد.
 • دهه ۶۰: در این سن، شما هوس می کنید پوستی شاداب تر و جوان تر داشته باشید و ظاهر خود را جوان تر کنید تا اینکه در ۳۰ سالگی جوان تر به نظر برسید.

بوتاکس مو

مو سر شما نیز مانند پوست سر با افزایش سن خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد. اینجاست که محصولات بوتاکس مو به کار می‌رود. این درمان‌ها می توانند موها را پرت پشت و صاف کنند و وز آن را کاهش دهند. در واقع، بوتاکس مو (مانند بوتاکس صورت) حاوی سموم بوتولینوم نیست. سوال اینجاست که چرا به این محصولات بوتاکس مو می‌گویند؟ این به این دلیل است که مانند بوتاکس صورت، به صاف شدن مو کمک می‌کند. به طور خلاصه، بوتاکس مو یک درمان است که تار مو را با پرکننده‌هایی مانند کراتین می‌پوشاند. در این روش موهای شکسته یا نازک با پرکننده ای مانند کراتین پر می شود و به مو حجم و درخشندگی می‌دهد.

بوتاکس در چه مناطقی از بدن استفاده می شود؟

رایج ترین محل برای تزریق بوتاکس ناحیه پنجه کلاغی اطراف چشم، چین های گلابلا بین چشم ها (بین ابروها)، شیارها و چین های پیشانی، چین و چروک های پیشانی است. همچنین از آن در امتداد خط گونه برای مبارزه با تحلیل استخوان و اصلاح لب های افتاده استفاده می‌شود. می‌توانید به جای اینکه غمگین به نظر بیایید، مانند اثر مونالیزا، عمل تزریق خود را تقویت کنید. شگفت انگیزترین منطقه؟ داخل زیر بغل. هنگامی که بوتاکس به غدد عرق تزریق می شود، می تواند به طور کامل تعریق و تعرق را برای چندین ماه متوقف کند. برای برخی افراد، این یکی از مؤثرترین روش‌های درمانی غیر زیبایی بوتاکس است.

چه مدت طول می کشد تا بوتاکس عمل کند؟

بهبودی فوری پس از درمان بوتاکس می‌تواند از یک روز تا ده روز، با میانگین سه تا هشت ماه طول بکشد. این به این دلیل است که بدن شما برای ایجاد گیرنده های جدید در عضلات زمان می برد.

فواید بوتاکس

در ادامه فواید آن را می خوانید:

فواید بوتاکس در درمان بیماری های مزمن

اگر به تاریخچه استفاده از آن نگاهی بیندازیم، متوجه می شویم که قبل از استفاده از آن در زمینه زیبایی، در زمینه درمان بیماری ها استفاده می شد. در ابتدا، بوتاکس برای درمان بیماری های مزمن مرتبط با عضلات و ماهیچه هایی که غیرارادی عمل می کنند، مانند حرکات غیرارادی عضلات در بیماری های مزمن مانند پارکینسون استفاده می شد. در واقع اولین گروهی که برای اولین بار از مزایای آن استفاده کردند بیمارانی بودند که مشکلات حرکتی مزمن داشتند و از آنجا بوتاکس برای درمان عضلات استفاده شد و به تدریج فواید آن برای سایر جنبه های درمان کشف شد.

فواید بوتاکس در درمان میگرن

از آنجایی که به آرامش عضلات کمک می‌کند، به نظر می رسد که با تزریق آن، انسداد اعصاب از ارسال پیام درد به مغز جلوگیری می کند و به کاهش درد و تنش سردردهای مکرر کمک می کند. بنابراین درمان سردردهای مداوم یا میگرن های شدید یکی از مزایای آن است. همیشه پیشگیری بهتر از درمان است و اگر از مهم ترین عضو خارجی بدن یعنی پوست صحبت می کنیم باید همیشه به راه های مراقبت از آن توجه کنیم. در این مقاله شما را با ۵ نکته مراقبت از پوست آشنا می کنیم.

فواید بوتاکس در درمان تعریق بیش از حد

یکی از بزرگترین چالش هایی که هر روز با آن روبرو هستیم، تعریق بیش از حد است، به خصوص برای افرادی که در موقعیت های اجتماعی خاص قرار دارند. به دلیل فواید بوتاکس برای درمان تعریق بیش از حد، می‌توانید تا چند ماه بدون درمان اضافی یا دارو از شر تعریق بیش از حد خلاص شوید. اگرچه این درمان دائمی نیست، باید هر شش ماه یکبار آن را تمدید کنید.

فواید بوتاکس در درمان دیستونی

دیستونی یک اختلال مرتبط با عضله است که با درد، سفتی و کنترل غیرطبیعی عضلات همراه است. در دیستونی شدید، بیمار نمی تواند کاری انجام دهد و تقریباً زندگی روزمره بیمار مختل می شود. علاوه بر این، هیچ درمان خاصی برای کنترل این بیماری پیشنهاد نشده است. تنها راه درمان این بیماری استفاده از فواید بوتاکس برای تقویت عضلات و بافت های آسیب دیده است. اگر مشکلات دیستونی را تجربه می کنید، شاید تنها درمانی که می توان انجام داد استفاده از مزایای آن است.

فواید زیبایی بوتاکس

یکی از پرکاربردترین و محبوب ترین فواید آن امروزه استفاده از آن در صنعت زیبایی است. بوتاکس را می توان برای چشم، ابرو، پیشانی، خط خنده، گردن و غیره استفاده کرد. مزایای زیبایی صورت آن مانند اینها مورد تحسین بسیاری از مصرف کنندگان قرار گرفته و استفاده از آن روز به روز در حال افزایش است. مزایای آن زمانی که برای خطوط بیان عمیق استفاده می شود بیش از هر جای دیگری قابل توجه است. اسپاسم عضلات صورت سالهاست که اتفاق می افتد و در حال حاضر تنها راه درمان آن بوتاکس است که همچنین می تواند برای کاهش یا از بین بردن خطوط اطراف چشم، خطوط خنده و سایر خطوط ریز روی صورت استفاده شود. بسیار مهم است که تزریق آن زیر نظر پزشک متخصص انجام شود تا دوز ماده مصرفی دوز مطمئنی باشد و از مواد استاندارد و مرغوب استفاده شود. تزریق در سالن یا توسط افراد غیرحرفه ای می تواند باعث فلج شدید عضلانی در ناحیه مورد نظر، عفونت، پارگی رگ های خونی، خونریزی یا بسیاری از عوارض دیگر برای بیمار، حتی مشکلات تنفسی و مرگ شود، اما اگر بوتاکس بی خطر باشد اگر ایمن ترین روش های زیبایی نکته دیگری که در تزریق آن باید به آن توجه کرد، استفاده از برندهای مناسب بوتاکس است. در حال حاضر برندهای Dysport ساخت انگلستان، Neuronox ساخت کره جنوبی و Massport ساخت ایران مورد استفاده قرار می گیرد که هر سه دارای مجوز وزارت بهداشت هستند و دو نوع اول آن سال هاست در دنیا نصب شده است. پس از مطالعات گسترده بسیار ایمن است. تاکنون حتی یک واکنش آنافیلاکتیک از آنها مشاهده نشده است و هر سه مارک آن در کلینیک های ما استفاده می‌شود.
خدمات بوتاکس در کلینیک های وی کیو اس

 

از چه سنی می توانیم از مزایای بوتاکس استفاده کنیم؟

با توجه به دانش روزافزون در مورد فواید آن و تبلیغات گسترده در مورد فوایدش برای زیبایی صورت، تقاضا برای استفاده از آن روز به روز در حال افزایش است. این علاقه را نه تنها بزرگسالان و میانسالان، بلکه جوانان و حتی نوجوانان نیز می بینند، اما سوال اینجاست که آیا فواید آن به سن ما مربوط می شود؟ طبق گزارش اخیر سازمان غذا و داروی ایالات متحده، مزایای بوتاکس برای افراد زیر ۱۸ سال تایید نشده است، زیرا استفاده از آن به عنوان یک درمان به یک دهه قبل باز می گردد و تحقیقات در مورد عوارض جانبی آن انجام می شود. بوتاکس برای سال های مختلف ادامه دارد. علاوه بر این، در افراد زیر ۱۸ سال، ماهیچه‌ها همچنان قادر به بازسازی هستند و خطوط چین و چروک عمیقاً توسعه نمی‌یابند و در صورت وجود چین و چروک، می‌توان با استفاده از درمان‌های خانگی آن را انجام داد. از سوی دیگر، این روزها این باور عمومی نیست که فواید آن مربوط به میانسالی باشد. از آنجایی که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است و خواه ناخواه با افزایش سن خطوط روی پیشانی و دور چشم نیز ظاهر می شود، توصیه متخصصان زیبایی این است که از سی سالگی می توان از آن استفاده کرد. نه درمان، بلکه پیشگیری.

سوالات متداول

آیا باید بعد از بوتاکس از چیزی اجتناب کنیم؟

به طور کلی، نه. اگر پزشک شما این روش را به درستی انجام داده باشد، بوتاکس به جایی نمی رسد. تقریباً هیچ زمان توقفی وجود ندارد، زیرا آثار سوزن در عرض چند دقیقه ناپدید می شوند. بوتاکس تزریق می‌شود، چند میلی‌متر پخش می‌شود، به گیرنده‌ها متصل می‌شود.

آیا ممکن است بدن ما در برابر بوتاکس مقاومت کند؟

اگرچه مردم ادعا می‌کنند که ممکن است این اتفاق بیفتد، ولی به ندرت ممکن است اتفاق بیفتد و در کلینیک ما تا کنون موردی مشاهده نشده است.

آیا چروک های پوست با بوتاکس بدتر می شود؟

خیر از آنجایی که اثر آن بعد از چند ماه از بین می رود، چین و چروک ها بر می‌گردند اما بدتر نمی‌شوند و همانطور که گفتیم بعد از هر بار تجدید آن، ماندگاری بیشتری خواهد داشت.

آیا ۵۰ سالگی برای تزریق بوتاکس دیر است؟

سن خاصی برای شروع تزریق آن وجود ندارد. این عمدتا به وضعیت پوست و ویژگی های منحصر به فرد هر فرد بستگی دارد.

آیا تزریق بوتاکس ضرر دارد؟

بسیاری از مشتریان کلینیک لی می گویند که بوتاکس کمی دردناک است، اما نتیجه مثبت ارزش آن را دارد. هنگام تزریق، احساس سوزش خفیفی در محل تزریق خواهید داشت، اما با استفاده از کمپرس یخ و کرم‌های بی‌حس‌کننده می‌توان آن را تا حد زیادی کنترل کرد.

آیا می توان بوتاکس و فیلر را همزمان تزریق کرد؟

بله، می توانید هر دو را همزمان تزریق کنید. بوتاکس حاوی پروتئین و پرکننده هایی است که حاوی اسید هیالورونیک نیز می باشد که هر دو از مواد اولیه متفاوتی ساخته شده اند. این بدان معنی است که هر دو می توانند به طور همزمان برای مناطق مختلف استفاده شوند، اما نباید برای یک منطقه به طور همزمان استفاده شوند.

آیا می توان بوتاکس زیر چشم تزریق کرد؟

تزریق آن زیر چشم مورد تایید نیست. تزریق آن برای کاهش چین و چروک در مناطقی که حرکت ماهیچه ای زیادی وجود دارد استفاده می شود، به عنوان مثال تزریق آن زیر چشم ممکن است به اندازه تزریق پیشانی موثر نباشد.

چرا گاهی بعد از تزریق بوتاکس صورت افراد غیر طبیعی به نظر می رسد؟

تزریق بیش از حد آن در مکان نامناسب می تواند صورت فرد را بی حس کند یا به طور معمول منجمد کند. با این حال، پزشک مجرب ما در کلینیک می توانند این اطمینان را داشته باشد که با تزریق مناسب، چهره شما طبیعی و طبیعی به نظر می رسد و بعد از تزریق، چهره ای جوان تر و شاداب تر خواهید داشت.

تفاوت بوتاکس و فیلر چیست؟

این دو مورد اغلب با هم اشتباه گرفته می شوند. نکته قابل تمایز بین این دو این است که بوتاکس برای محدود کردن حرکت، انقباضات عضلانی و پرکننده های پوستی برای حجم استفاده می شود. بوتاکس با فلج موقت ماهیچه ها چین و چروک ها را کاهش می دهد، اما فیلر این چین و چروک ها را با اسید هیالورونیک پر می کند و پوست را بلند می کند.

بهبودی بعد از تزریق بوتاکس چقدر طول می کشد؟

این درمان نیازی به دوره نقاهت ندارد و بلافاصله پس از تزریق می توانید مطب را ترک کرده و به فعالیت های روزانه خود بپردازید.

اگر بعد از تزریق بوتاکس خیلی خم شویم چه؟

دلیل توصیه به بالا نگاه کردن پس از تزریق این است که فشار باعث افزایش جریان خون به چشم می شود. و امکان جذب سریعتر ماده تزریقی را افزایش می دهد.

آیا بعد از تزریق بوتاکس می توان ابروها را برداشت؟

می توانید این کار را ۲ هفته پس از تزریق آن انجام دهید. اگر نگرانی یا سوالی دارید، می توانید از پزشک خود بپرسید.

آیا می توان دیسپورت را به جای بوتاکس تزریق کرد؟

هیچ مانعی برای جایگزینی تزریق نوروتوکسین ها از جمله بوتاکس، دیسپورت و ژئومین وجود ندارد. این محصولات در صورتی که درست ساخته شوند، دوز صحیح مصرف شود و تزریق به درستی انجام شود، به همین ترتیب عمل می کنند.

چرا اثرات بوتاکس دائمی نیست؟

بدن همیشه در حال تولید انتقال دهنده های عصبی جدید است و با شروع به گردش این مواد شیمیایی در بدن، اثرات مسدودکننده آن به تدریج از بین می رود.

آیا می توان بعد از تزریق بوتاکس آرایش کرد؟

تا ۲۴ ساعت بعد از تزریق آن آرایش نکنید. هنگامی که آرایش می کنید، صورت خود و به خصوص محل تزریق را لمس می کنید. برای بهترین نتیجه، به مدت ۲۴ ساعت از دست زدن یا مالش صورت خود خودداری کنید.