پیرسینگ

پیرسینگ (body piercing) یا سوراخ کردن بدن شامل سوراخ کردن یا بریدن بخشی از بدن است که برای قرار دادن جواهرات یا قرار دادن حلقه و آویز ایجاد خواهد شد.

پیرسینگ نوعی تغییر در بدن است که معیارهای فرهنگی بازتاب آن متفاوت است. سوراخ کردن بدن، بریدن قسمتی از بدن انسان است که باعث ایجاد شکافی می‌شود که در آن می‌توان از جواهرات استفاده کرد.

ایمپلنت‌های پیرسینگ موجب تغییر شکل بدن یا پوست هستند (برای مثال، نخ‌های طلایی زیرپوستی ساخته شده از پلاتین، تیتانیوم یا پلاستیک درجه یک). اگرچه تاریخچه پیرسینگ بدن به دلیل اطلاعات نادرست عمومی و عدم وجود منابع توسط دانشمندان مبهم است، شواهد زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد از زمان های بسیار قدیم توسط بسیاری از جنسیت ها در سراسر جهان استفاده شده است. در ادامه با وبسایت وی کیو اس نوین طب ( موسس کلینیک های زیبایی و لیزر  ) همراه باشید. 

پیرسینگ بدن در کلینیک های زیبایی و لیزر شرکت های وی کیو اس

 

سوراخ کردن گوش برای آویزان کردن گوشواره برای سالیان متمادی رایج بوده و بانوان اغلب از دوران کودکی این کار را انجام می دهند. اما کم کم این کار به سوراخ کردن بینی، گونه، گوشه‌ی لب، زیر لب، روی زبان، کنار ابرو، کنار ناف و دندان و برخی مناطق دیگر پوست، کشیده شده است و به مرور، طرفداران خاص خودش را هم پیدا کرده است، به این عمل پیرسینگ و یا پرسینگ می‌گویند.پیرسینگ بدن در فرهنگ غربی کاهش یافته اما پس از جنگ جهانی دوم مجددا محبوبیت بیشتری پیدا کرده است.

دلایل پیرسینگ متفاوت است. برخی افراد به دلایل مذهبی، برخی دیگر برای ابراز وجود، به دلایل زیبایی شناختی، برای لذت جنسی، بر اساس فرهنگ خود، یا برای شورش علیه آن، برخی از اشکال آن در نوجوانان مبهم است.

پیرسینگ ها در مدارس، کارکنان و گروه های مذهبی ممنوع شده است. علیرغم اختلاف نظرها، برخی افراد با صدها یا هزاران سوراخ دائمی و موقت دارند، رکورد جهانی گینس را به ثبت رسانده‌اند.

پیرسینگ یک روش تهاجمی است که خطراتی مانند واکنش‌های آلرژیک، عفونت، صدمات بیش از حد و صدمات بدنی غیرمنتظره را به همراه دارد. مدت زمان بهبودی موردنیاز برای سوراخ های پیرسینگ بسته به محل آن بسیار متفاوت است، از کمی بیش از یک ماه برای برخی از اندام های تناسلی تا دو سال کامل برای ناف. برخی از بخیه‌ها می‌توانند پیچیده‌تر باشند و منجر به کندن شوند.

دنیای مد و زیبایی امروزه بسیار گسترده و خیره کننده شده است. روش های زیادی برای تغییر ظاهر وجود دارد که گفتنش سخت است. یکی از زیباترین چیزها در دوران مدرن، پیرسینگ یا سوراخ کردن پوست است.

پیرسینگ همیشه در بین افراد مختلف به خصوص در خاورمیانه بسیار محبوب بوده است. به خصوص زمانی که نیاز به تغییر در ظاهر خود داریم، لوازم جانبی اضافی می توانند این نیاز را برطرف کنند.

گاهی اوقات بسته به ذائقه و میل فرد پیرسینگ در قسمت های غیرعادی بدن نیز ایجاد می شود.

 

تفاوت پیرسینگ و گوشواره چیست؟

یکی از انواع زیورآلات گوشواره است که با سوراخ کردن گوش استفاده می‌شود. البته در بین گوشواره‌ها می‌توان گفت که گوشواره‌های کلیپسی منحصر به فرد هستند و نیازی به سوراخ کردن گوش نیست. امروزه گوشواره در مردان نیز دیده می شود اما در زنان بیشتر استفاده می شود.

سوراخ کردن گوش با نام پیرسینگ گوش نیز معروف است که با سوراخ کردن معمولی متفاوت است.

پیرسینگ نیاز به مراقبت ویژه دارد و زمان بهبودی آنها با بهبود سوراخ کردن گوش متفاوت است. یکی دیگر از بخش های جذاب پیرسینگ، انتخاب های زیادی است که پیش روی شما می باشد که نشان دهنده سلیقه شما است.

پیرسینگ گوش

سوراخ کردن گوش و سوراخ کردن بینی بسیار گسترده بوده است و در اسناد تاریخی و کالاهای درون قبرها دیده می شود. قدیمی ترین بقایای مومیایی شده که تاکنون کشف شده است گواه وجود این عمل و قدمت آنها به بیش از ۵۰۰۰ سال پیش می رسد.

پیرسینگ گوش | شعبات وی کیو اس | تاسیس کلینیک لیزر

انواع پیرسینگ گوش

۱- پیرسینگ لاله‌ی گوش

۲- پیرسینگ نرمه‌ی گوش

۳-پیرسینگ در پهنای نرمه

۴- پیرسینگ آنتی تراگوس یا زبانه‌ی بزرگ

۵-پیرسینگ تراگوس یا زبانه‌ی گوش

مراقبت‌های موردنیاز بعد از سوراخ کردن (Piercing) گوش

 • به مدت ۴ هفته گوشواره را در نیاورید.
 • تا یک شبانه روز استحمام نکنید.
 • دو بار در روز، هر دو طرف آن را با الکل ضد عفونی کنید.

 

پیرسینگ بینی

سوراخ کردن بینی مربوط به ۱۵۰۰ سال قبل از میلاد است. این نوع پیرسینگ ها در سراسر جهان پذیرفته شده است، اگرچه پیرسینگ لب و زبان به طور تاریخی در فرهنگ قبایل آفریقایی و آمریکایی یافت شده است.

پیرسینگ بینی | تاسیس کلینیک زیبایی و لیزر

 

پیرسینگ بینی چیست و چگونه انجام می‌شود؟

پیرسینگ بینی با روش‌های مختلفی انجام می‌شود که البته طرفداران زیادی نیز دارد. برای این کار می توانید وسط بینی یا یکی از پره های سمت چپ و راست یا هر دو را سوراخ کنید.

برای انجام این کار، حتما به متخصص قابل اعتماد و واجد شرایط مراجعه کنید، زیرا باعث شکستگی تیغه میانی و آسیب جدی بینی می شود.

با توجه به حساسیت پیرسینگ بینی، ترمیم آن ۳ تا ۶ ماه طول خواهد کشید. در این مدت باید مراقب باشید که بینی و تیغه آن دچار عفونت نشوند زیرا در این صورت تنفس را مختل کرده و عواقب جبران ناپذیری به همراه خواهد داشت.

عوارض پیرسینگ بینی

اولین مشکل پیرسینگ التهاب عضوی است که بریده شده است. عفونت می‌تواند به صورت موضعی رخ دهد یا به طور گسترده در بدن و اندام‌ها، به‌ویژه قلب و ریه‌ها پخش شود و باعث مرگ فرد شود.

آلرژی یکی دیگر از عوارض پیرسینگ است. برخی افراد به فلزاتی مانند طلا یا نیکل حساسیت دارند و باعث تورم، التهاب، خارش و قرمزی در فرد می شوند.

همانطور که گفته شد تجهیزات آلوده و ضدعفونی نشده می تواند منجر به بیماری های عفونی مانند ایدز، هپاتیت و تبخال شود، بنابراین توصیه می شود قبل از انجام این روش تحقیقات لازم را انجام دهید.

مراقبت‌های موردنیاز بعد از پیرسینگ بینی

 • از صابون های قوی و شیمیایی برای تمیز کردن زخم استفاده نکنید.
 • اگر درد زیادی دارید، می توانید منافذ را با محلول نمکی شستشو دهید.
 • طبق دستور پزشک، آن را دو بار در روز بشویید.

پیرسینگ ابرو

در پیرسینگ ابرو کمی با پیرسینگ های گوش و بینی متفاوت است. در این پیرسینگ بخش زیادی از بافت های نرم بالای ابرو و زیر ابرو درگیر می گردد. با اینکه پیرسینگ هم در میان خانم ها و هم میان آقایان رواج دارد، اما پیرسینگ ابرو در میان آقایان بیشتر دیده شده است.

پیرسینگ صورت در کلینیک های زیبایی و لیزر شرکت های وی کیو اس

پیرسینگ لب

پیرسینگ لب بدون نیاز به سوراخ کردن پوست یکی از رایج ترین روش ها در تمام سنین است زیرا مشکل سوراخ کردن ندارد و به راحتی قابل استفاده است.

پیرسینگ لب و زبان | تاسیس کلینیک زیبایی و لیزر

 

امروزه پیرسینگ لب های مغناطیسی و آهنربایی در ابعاد کوچک ساده و زیبا طراحی می شوند، اما خاصیت مگنتی آن ها امکان استفاده از آن را بدون نیاز به سوراخ کردن لب ها فراهم می‌کند.

برای کسانی که دوست دارند از پیرسینگ استفاده کنند اما نمی خواهند سلامتی خود را به خطر بیندازند، این نوع انتخاب خوبی است.

پیرسینگ لب و زبان | تاسیس کلینیک زیبایی و لیزر

 پیرسینگ ناف

در سالهای اخیر پیرسینگ ناف نیز رواج داشته است. اگر می خواهید از این نوع استفاده نمایید حتما مراقبت‌های ذیل را انجام دهید.

مراقبت‌های موردنیاز بعد از پیرسینگ ناف

 • لباس های گشاد و تمیز بپوشید.
 • سعی کنید زیاد حرکت نکنید حرکت بیش از حد می تواند به محل سوراخ آسیب برساند.
 • برای کاهش احتمال عفونت، ناحیه بند ناف را با یک محلول شستشو و با پنبه الکلی تمیز کنید.

 

پیرسینگ دندان

پیرسینگ دندان برای زیبایی لبخند نیز رایج است که به دندان ها درخشندگی زیبایی می‌بخشد. افراد زمانی که پیوند دندان انجام می دهند می توانند این کار را انجام دهند.

شما باید به دندانپزشک مراجعه کنید، نه یک متخصص پوست. اگر به درستی انجام نشود، می‌تواند باعث شکستگی و پوسیدگی شود.

 

نکات مهم پیرسینگ

از تفنگ (گان) مخصوص استفاده کنید: در مناطق حساس و خطرناک، این می تواند منجر به عفونت و خطر جدی شود. برای سوراخ کردن از تفنگ های مخصوص (گان) استفاده می شود.

استریل بودن و کار در مراکز معتبر: توجه کنید که ابزار و وسایل مورد استفاده برای این کار باید استریل بوده و در مکانی معتبر مانند کلینیک انجام شود.

نوع و مدل: انتخاب جنس، اندازه، نوع و طرح آن بسیار مهم است و صرفاً به دلیل ظاهر آن نباید از محصولات غیر استاندارد استفاده کرد. پس از بهبود زخم، می توانید آن را جایگزین کرده و پیرسینگ مورد علاقه خود را استفاده کنید.

پیرسینگ استاندارد باید دارای ضخامت و طول مناسب باشد. این شامل مواردی مانند طلا، نقره، تیتانیوم، فولاد و پلاتین است.

پیرسینگ موقتی برای کسانی ساخته شده است که نگران پشیمانی از انجام این کار هستند، با استفاده از این محصولات می‌توانید بدون نیاز به ایجاد سوراخ از آن استفاده کنید و سپس آن را بردارید.

موارد منع استفاده از پیرسینگ

 • بیماران مبتلا به دیابت، هموفیلی و اختلال خود ایمنی
 • وجود هرگونه بیماری پوستی در ناحیه مورد نظر
 • افراد مبتلا به بیماری های بدخیم و کلوئیدی
 • بانوان باردار
 • نواحی نامناسب بدن که ممکن است آسیب ببینند
 • افراد با سابقه آلرژی یا حساسیت شدید تماسی

هزینه پیرسینگ گوش

هزینه پیرسینگ گوش را می توانید از کلینیک های زیبایی ما استعلام نمایید.

پیرسینگ صورت، بدن و گوش در مراکز تخصصی وی کیو اس

پیرسینگ در صورت، بدن و گوش که امروزه عموم افراد از طرفداران آن می باشند، می تواند یکی از خدماتی باشد که مدیران شعبات وی کیو اس آن را در کلینیک زیبایی و لیزر خود ارائه دهند که می تواند یک راه کسب درآمد برای شعبه شما و البته زیر نظر یک فرد متخصص باشد.

آیا می توان پیرسینگ را در آرایشگاه انجام داد

بهتر است بدانید که زدن پیرسینگ آنچنان که در ذهن ما است عملی آسان نیست. پیرسینگ باید در مکانی ضدعفونی شده و زیر نظر پزشک انجام شود. چراکه اگر گوش شما دچار عفونت شود، به سرعت راه چاره آن را پزشک، پیش راه شما بگذارد.