هیالورونیک اسید (hyaluronic acid) چیست؟

اگر نام هیالورونیک اسید را شنیده اید، چیزهای زیادی در مورد مراقبت از پوست می دانید، اما دانستن کافی در مورد این ماده می تواند به شما در مراقبت بهتر از پوست کمک کند. مانند پوست و مفاصل. این ماده که اغلب در محصولات جوانسازی پوست استفاده می شود، رطوبت را نگه می دارد و بافت ها و مفاصل بدن را روان نگه می دارد.

دانشمندان می توانند این ماده را با کمک باکتری ها در محیط آزمایشگاهی تولید کنند. این نسخه آزمایشگاهی به طیف گسترده ای از عملکردهای بدن کمک می کند. تقریبا نیمی از اسید هیالورونیک بدن در پوست یافت می شود. بنابراین جزء اصلی ساختار پوست محسوب می شود و به پوست ما ظاهری کامل و شاداب می بخشد. با ما همراه باشید تا ببینید چگونه می توانید این ماده شگفت انگیز را به روتین پوست خود اضافه کنید و زیبایی و سلامتی را برای پوست خود به ارمغان بیاورید.

فواید هیالورونیک اسید (HA) برای پوست

اسید هیالورونیک تنها ترکیب جدیدی نیست که امروزه به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده یکی از مهم ترین مواد برای روتین مراقبت از پوست شما است. HA خواص زیادی برای پوست دارد، از جمله موارد زیر:

 • ضد پیری
 • مرطوب‌کننده
 • ترمیم‌کننده زخم
 • ضد چین ‌و چروک
 • ترمیم‌کننده اگزما
 • برطرف‌کننده قرمزی پوست صورت
 • افزایش‌دهنده خاصیت کشسانی پوست
hyaluronic-acid-a-great-hydrating-molecule

چه چیزی HA را منحصربه‌فرد می‌کند؟

اسید هیالورونیک می تواند تا ۱۰۰۰ برابر وزن خود در مولکول های آب متصل شود. به عبارت دیگر این مولکول با نگه داشتن مولکول های آب بر روی سطح پوست و در نتیجه آبرسانی و شفافیت پوست می تواند به عنوان جاذب رطوبت (مرطوب کننده) عمل کند. اکنون زمان آن است که در مورد خواص اسید هیالورونیک برای پوست بیشتر بدانید.

 • آبرسانی پوست

هر زمان که از پوست ضخیم صحبت می کنیم، منظور پوست غنی از آب است کم آبی با نوشیدن آب کافی امکان پذیر است، اما حفظ این آب در سطح پوست بسیار مهم است ممکن است اصطلاح اتلاف آب ترانس اپیدرمی یا TEWL را شنیده باشید این اصطلاح در واقع یک اصطلاح خاص است که به میزان آب روی سطح پوست اشاره دارد.

وقتی محصولی از هدر رفتن آب از سطح پوست جلوگیری می کند به این معنی است که محصول از تبخیر آب از سطح پوست جلوگیری کرده و آن را ثابت نگه می دارد. اسید هیالورونیک با این مکانیسم تبخیر آب از پوست را کاهش داده و شادابی آن را حفظ می کند.

 • ترمیم زخم

چندین مطالعه علمی نشان داده است که این ماده علاوه بر مرطوب کنندگی موثر، خاصیت ترمیم زخم نیز دارد. اسید هیالورونیک پوست را مرطوب نگه می دارد و باعث بازسازی بافت می شود که در بهبود زخم نقش دارد. طبق نتایج مطالعه ای که در سال ۲۰۱۶ انجام شد، استفاده از این ماده روی زخم باعث کاهش التهاب و تنظیم روند بازسازی بافت می شود.

 • لطافت و صافی پوست

زمانی که فرد دچار تغییرات پوستی به خصوص با افزایش سن می شود، نه تنها از نظر زیبایی، بلکه از نظر روانی و اجتماعی نیز دچار مشکلات ناخوشایندی می شود. تحقیقات در این زمینه نشان می دهد که اسید هیالورونیک می تواند التهاب را کاهش داده و خاصیت ارتجاعی پوست را افزایش دهد.

 • اثرات ضد پیری

همانطور که گفته شد حدود نیمی از اسید هیالورونیک بدن در پوست یافت می شود و بنابراین کاهش این مقدار به دلایل مختلف مانند قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش می تواند منجر به چین و چروک پوست شود. این ماده به میزان قابل توجهی عمق چین و چروک ها را کاهش می دهد و قوام و خاصیت ارتجاعی پوست را بهبود می بخشد. در یک مطالعه در سال ۲۰۱۴، از شرکت کنندگان زن خواسته شد که به مدت ۸ هفته به طور منظم دو بار در روز از اسید هیالورونیک استفاده کنند. بر اساس نتایج این مطالعه، عمق چین و چروک در پوست افرادی که از اسید هیالورونیک استفاده می کنند تا ۴۰ درصد کاهش یافته و قوام و خاصیت ارتجاعی پوست تا ۵۵ درصد افزایش یافته است.

 • کاهش درماتیت (التهاب پوست)

اسید هیالورونیک می تواند به بهبود علائم خفیف تا متوسط ​​اگزما کمک کند. بر اساس نتایج یک مطالعه در سال ۲۰۱۱، استفاده از اسید هیالورونیک به شکل فوم نسبت به کرم های امولسیونی حاوی سرامید برای بهبود علائم اگزما خوشایندتر و موثرتر است.

تاسیس کلینیک تخصصی پوست مو

چرا باید هیالورونیک اسید (HA) را به روتین مراقبت از پوست اضافه کنیم؟

درست است که اسید هیالورونیک یک ماده طبیعی است و در قسمت های مختلف بدن وجود دارد، اما با گذشت زمان و افزایش سن، مقدار HA به طور طبیعی شروع به کاهش می کند. حدود ۸۰ درصد از پیری پوست صورت ناشی از اشعه ماوراء بنفش است. بنابراین، برای تقویت پوست و مبارزه با علائم پیری، گنجاندن محصولی با اسید هیالورونیک در روتین پوست خود تصمیم خوبی است.استفاده از اسید هیالورونیک آن را به درمان موثرتری برای ترمیم چین و چروک های عمیق تبدیل می کند.

آیا هیالورونیک اسید می‌‌تواند عوارض جانبی ایجاد کند؟

کلمه اسید ممکن است در ابتدا ترسناک به نظر برسد، اما نگران نباشید. از آنجایی که اسید هیالورونیک بخشی طبیعی از پوست است، آلرژی به آن بسیار نادر است. با این حال، اگر یک عارضه جانبی را تجربه کردید، ممکن است یکی از موارد زیر باشد:

 • سایر ترکیبات موجود در محصولی که استفاده می‌کنید
 • اینکه هر چند وقت یک‌ بار از آن محصول استفاده می‌کنید
 • غلظت بسیار بالای اسید هیالورونیک در محصول

چه کسانی نمی‌توانند از HA استفاده کنند؟

هر کس با هر نوع پوستی می تواند از اسید هیالورونیک استفاده کند. حتی برای افرادی که پوست حساس یا مستعد آکنه دارند.

استفاده موضعی هیالورونیک اسید در دوران بارداری یا شیردهی هم ایمن بوده و خطری برای شما و فرزندتان ندارد. متخصصین پوست می توانند توصیه های لازم را برای انتخاب بهترین محصولات با توجه به شرایط و نوع پوست به شما ارائه دهند.

آیا تمامی محصولات حاوی اسید هیالورونیک یکسان هستند؟

نگاهی به وب سایت و صفحه محصولات مراقبت از پوست نشان می دهد که اسید هیالورونیک در بسیاری از محصولات مراقبت از پوست (از سرم ها و مرطوب کننده ها گرفته تا مکمل های خوراکی و تزریقی) وجود دارد. اما شایان ذکر است که این محصولات دارای اسید هیالورونیک یکسان نیستند و اثرات آنها با یکدیگر متفاوت است.

غلظت‌‌های مختلف هیالورونیک اسید

برخی از محصولات حاوی اسید هیالورونیک یا نمک آن (هیالورونات سدیم) به عنوان ماده اصلی هستند. در این گروه از محصولات، این ترکیب در غلظت بالایی یافت می شود، زیرا هدف اصلی آنها آبرسانی و محافظت از پوست در برابر اثرات پیری است. پدهای مراقبت از پوست نمونه خوبی از چنین محصولاتی هستند. گروه دیگری از محصولات حاوی مقادیر کمتری اسید هستند که به عنوان مرطوب کننده عمل می کنند و به درمان برخی از مشکلات پوستی مانند آکنه یا رنگ ناهموار پوست کمک می کنند، از این رو نام هیالورونات سدیم را نیز می توان در برخی از محصولات آکنه مشاهده کرد.

چرا اسید هیالورونیک وزن‌‌های مولکولی متفاوتی دارد؟

ممکن است روی برچسب سرم ها و کرم های حاوی این ماده وزن های مولکولی مختلفی نوشته شده باشد. اسید هیالورونیک در اندازه های مختلف وجود دارد. هر مولکول وزن مولکولی خاصی دارد که معکوس قدرت مولکول برای نفوذ به عمق پوست است. هرچه وزن مولکولی کمتر باشد، توانایی مولکول ها برای نفوذ به عمق پوست بیشتر می شود.

اسیدهای هیالورونیک با وزن مولکولی بالا به جای نفوذ بیشتر به پوست، احتمالاً فقط روی سطح پوست یک لایه تشکیل می دهند. به عبارت دیگر، این نوع اسید هیالورونیک نسبت به همتای خود (با وزن مولکولی کمتر) اثر کمتری دارد. مطالعه ای که در سال ۲۰۱۱ منتشر شد این را تایید می کند. در این مطالعه، پس از آزمایش وزن‌های مولکولی مختلف این ماده، محققان دریافتند که مصرف محصولات حاوی HA با وزن مولکولی کم با کاهش قابل‌توجهی در عمق چین و چروک پوست مرتبط است، احتمالاً به دلیل بهبود نفوذپذیری آنها.

وزن مولکولی این ماده به وزن و اندازه مولکول آن اشاره دارد. این مقادیر در مقیاسی به نام واحد جرم اتمی یا دالتون (به اختصار kDa) اندازه گیری می شوند. اسیدهای هیالورونیک با وزن مولکولی بین ۵۰ تا ۱۰۰۰ کیلو دالتون فواید زیادی برای پوست دارند و بر اساس جدیدترین مطالعه انسانی، هیالورونیک اسید با وزن مولکولی ۱۳۰ کیلو دالتون بهترین انتخاب در بین گزینه های موجود است.

هنگام خرید باید به دنبال چه ترکیباتی در محصولات بهداشتی باشیم؟

نمک هیالورونات را می توان در ترکیبات مولکولی مختلف یافت. این ترکیب را می توان در برچسب محصولات مراقبت از پوست با نام های مختلفی مشاهده کرد، از جمله:

 • هیالورونیک اسید هیدرولیز شده
 • هیالورونات سدیم استیله
 • سدیم هیالورونات (شکلی از آن که معمولاً وزن مولکولی پایین‌تری دارد)

نکته مهم: کرم های مرطوب کننده با رطوبت بالا باعث از دست دادن آب از پوست می شوند. به قول معروف “بیشتر بهتر نیست”. بنابراین به جای اینکه به دنبال محصولاتی با بیشترین میزان اسید هیالورونیک باشید، بهتر است به دنبال برندهای معتبر محصولات مراقبت از پوست باشید. همچنین هر مرطوب کننده خوبی باید بتواند از هدر رفتن و نشت آب از سطح جلوگیری کند. اکثر مرطوب کننده های موثر حاوی مواد دیگری به نام انسداد هستند که همین کار را انجام می دهند.

انواع ترکیبات پوشاننده عبارت‌اند از:

 • کره‌‌هایی مانند شی باتر و کره کاکائو
 • روغن‌هایی مانند آووکادو
 • موم زنبور عسل و موم کارنوبا (موم نخل)
 • لانولین و اسیدهای استئاریک

چگونه باید از هیالورونیک اسید استفاده کرد؟

همیشه بهتر است دستورالعمل محصول را بخوانید و محصول را به آرامی و به تدریج استفاده کنید. به طور کلی، پتانسیل حساسیت زایی بسیار کم است، بنابراین محصولات حاوی این ماده را می توان با خیال راحت طبق دستورالعمل استفاده کرد.

چه زمانی می‌توانیم نتیجه مصرف اسید هیالورونیک را مشاهده کنیم؟

با توجه به اشکال مختلف محصولات، زمان مشاهده اثر هر محصول با محصول دیگر متفاوت است. از آنجایی که محصولات موضعی حاوی این ماده دارای اثرات موقتی هستند، ممکن است در عرض چند دقیقه متوجه شوید که پوست خود شاداب تر، حجیم تر و هیدراته تر به نظر می رسد. اما اگر می خواهید خطوط ریز و سایر علائم پیری کمتری را روی پوست خود مشاهده کنید، ممکن است مجبور شوید چند ماه صبر کنید.

سخن پایانی

وقتی از پوست جوان و سالم صحبت می کنیم، منظور پوستی شاداب و مرطوب است. هیالورونیک اسید موضعی یک مرطوب کننده عالی با این خواص عالی است:

 • توسط انواع پوست به ‌خوبی تحمل می‌شود.
 • معمولاً باعث بروز واکنش‌های آلرژیک یا تحریک پوست‌های حساس نمی‌شود.
 • مصرف آن در دوران بارداری و شیردهی ایمن بوده و منعی ندارد.

برای افرادی که پوست خشک دارند یا کسانی که می خواهند در ماه های سرد سال پوستشان مرطوب و نرم شود، یک سرم یا مرطوب کننده با این ماده می تواند انتخاب خوبی باشد. با این حال، آبرسانی تنها یکی از مزایا و ویژگی های منحصر به فرد این محصول است. در این مقاله به برخی از خواص آن از بهبود زخم گرفته تا اثرات ضد پیری به تفصیل پرداخته ایم. با توجه به فواید فراوان اسید هیالورونیک برای پوست، محال است پوستی وجود داشته باشد که از محصولات این مولکول مفید بی بهره باشد.