لیزر موهای زائد برای آقایان – هزینه، عوارض و مزایا

بسیاری از مردان ایرانی بدن پر مو دارند و اغلب می پرسند بهترین راه برای کاهش یا از بین بردن این موهای زائد چیست؟

زنبورها، ماشین های اصلاح مختلف، کرم های موبر، حتی موم یا موم روش هایی هستند که می توان از آنها استفاده کرد، اما در این مقاله می خواهیم روشی را ارائه دهیم که از همه آنها موثرتر است و نتایج طولانی مدت می دهد: لیزر موهای زائد. اگر فکر می کنید لیزر موهای زائد فقط مختص خانم هاست، لیزر آقایان نیز رایج است و این روش در بین آقایان رواج پیدا کرده است.

لیزر موهای زائد برای آقایان چیست؟

لیزر موهای زائد یک روش بالینی برای رفع موهای زائد بدن است که با استفاده از پرتوهای پر انرژی نور به پوست برخورد کرده و چرخه رشد مو را مسدود می کند. این کار بدون آسیب رساندن به پوست انجام می شود. در واقع بدن های کوچکی به نام “فولیکول های مو” را با لیزر از بین می بریم. هنگامی که فولیکول آسیب می بیند، ساقه مو ضعیف و نرم می شود. در طول درمان های مختلف به فولیکول ها آسیب زیادی می زنیم و در نهایت فولیکول می میرد و دیگر مویی رشد نمی کند.

ما نمی خواهیم شما را با اطلاعات علمی در مورد فیزیک نور و لیزر سنگین کنیم فقط بدانید که انرژی و طول موج پرتو لیزر برای جذب رنگدانه های مو طراحی شده است. بنابراین انرژی نور لیزر به انرژی گرمایی تبدیل می شود و گرما به فولیکول آسیب می رساند. تراکم رنگدانه در پیاز مو بیشتر از پوست است، قبل از اینکه پوست داغ شود یا بسوزد، آسیب لازم را به پیاز مو و فولیکول مو وارد کرده ایم.

موهای زائد فقط موهای ناحیه تناسلی یا زیر بغل نیست. منظور ما از موهای ناخواسته، موهای زائد است که باید به طور دائم یا گهگاه کوتاه کنید. به عنوان مثال، برای بدنسازانی که هر از گاهی نیاز به تراشیدن موهای بدن خود دارند، تمام موهای بدن موهای ناخواسته محسوب می شوند.

چرا مردان موهای زائد را لیزر می کنند؟

چندین دلیل مهم برای این مشکل وجود دارد که توجه شما را به آنها جلب می کنیم:

  1. نازک شدن مو برای مردان (دلایل زیبایی)

لیزر موهای زائد و موهای زائد بدن برای مردانی که احساس می‌کنند موهای بدنشان خیلی ضخیم است یا به اصطلاح بیش از حد مودار است، می‌تواند بسیار مفید باشد. اگر موهای زیادی در پشت، سینه، شکم یا سایر نواحی بد دارید، لیزر موهای زائد مانند یک معجزه عمل خواهد کرد.

در اینجا لازم است به نکته ای اشاره کنیم که بسیاری از مردان را برای لیزر موهای زائد نگران کرده است. نتیجه نهایی لیزر موهای زائد لزوماً این نیست که تمام موهای شما از بین برود، بلکه پوست شما کاملاً صاف و بدون مو می شود. از آنجایی که اکثر کاندیدهای لیزر موهای زائد خانم ها هستند و می خواهند به طور کامل از شر موهای زائد بدن خلاص شوند، این تصور که لیزر موهای زائد قطعا تمام موهای بدن را از بین می برد، اشتباه است.
البته لیزر موهای زائد به قدری موثر است که می تواند بیش از ۹۰ درصد موهای بدن را برای همیشه از بین ببرد. اما در عین حال، ما می توانیم برنامه و روند درمان شما را طوری تنظیم کنیم که مثلاً تراکم موهای بدن شما را به نصف کاهش دهیم. اکثر مردانی که برای لیزر موهای زائد قفسه سینه مراجعه می کنند، نمی خواهند موهای سینه خود را به طور کامل از بین ببرند. بلکه می گویند می خواهند تراکم موهای سینه کاهش یابد. آنقدر که ظاهر ناخوشایندی نداشته باشد و زیر لباس شما نیفتد. در عین حال، بسیاری از متقاضیان می خواهند به طور کامل از شر موهای پشت و کمر خلاص شوند.

بنابراین میزان کاهش تراکم و درصد حذف موهای زائد به میل شما بستگی دارد. می توانید پوست خود را کاملاً صاف کنید یا از حالت مودار به بی مو تبدیل شوید.

  1. سلامتی و سلامت پوست

در اینجا یک باور رایج اما نادرست وجود دارد که باید به آن توجه کنید: داشتن موهای زیاد به این معنی نیست که شما ناسالم هستید. اصلاح ساده به بسیاری از مردان کمک می کند تا التهاب و تحریک پوستی کمتری را تجربه کنند (مانند آفت).

برخی موهای بدن خود را به دلیل خارش ایجاد می کنند. خارش که معمولا در ماه های تابستان تشدید می شود. گاهی اوقات توزیع موهای بدن جالب نیست. به عنوان مثال، دیده ایم که برخی از مردان موهای کمی در پشت خود دارند، اما در ناحیه باسن بسیار مودار هستند. این توزیع نامتناسب این افراد را مجبور می کند موهای ناحیه تناسلی خود را کوتاه کنند که بسیار دردناک است.

مثال هایی که در بالا ذکر کردیم موقعیت هایی هستند که لیزر موهای زائد برای مردان مفید خواهد بود. در واقع، بسیاری از مردانی که برای لیزر ثبت نام می کنند با همین شکایت به ما مراجعه می کنند.

  1. تراشیدن آسان تر یک مشکل موهای زیر پوستی است

سومین دلیل رایج برای لیزر موهای زائد در مردان، صاف کردن آسان صورت و بدن است. همچنین بسیاری از مردان از سفیدی مو یا موهای گردن رنج می برند. به این مشکل «شبه‌فولیکولیت باربی» یا «التهاب کاذب ریش» می‌گویند و تنها درمان مؤثر، لیزر موهای زائد است.

علت التهاب کاذب در ریش یا موهای زیر پوست این است که موهای این ناحیه به هر جهتی رشد می کنند و می توانند باعث تحریک پوست شوند. موها حتی می توانند از پوست بیرون بیایند، فر شوند و از جای دیگر به پوست نفوذ کنند و باعث التهاب شوند. خوشه هایی از جوش های ملتهب قرمز یا سیاه که بلافاصله پس از اصلاح روی گردن ظاهر می شوند، ناشی از همین مشکل هستند. تنها با ۲ یا ۳ جلسه لیزر می توان تمام موهای زیر پوست را از بین برد و پوست را به حالت طبیعی خود بازگرداند.

لیزر موهای زائد نیز برای افرادی که از فولیکولیت مکرر رنج می برند بسیار مفید است. این افراد دائماً جوش های سفید کوچکی دارند که در واقع ناشی از التهاب فولیکول های مو است. از آنجایی که در طی لیزر موهای زائد فولیکول ها را از بین می بریم، هیچ فولیکولی وجود ندارد که بخواهد ملتهب شود. پس مشکل حل می شود.

اگر بخواهیم این بخش را خلاصه کنیم: لیزر موهای زائد برای افرادی مناسب است که انواع مختلف اصلاح مانند اصلاح، اصلاح ماشینی یا اپیلاسیون را تحمل نمی کنند.

  1. حالت دادن و فریم کردن موهای صورت

اگر ریش شما از قاعده گردن تا بالای گونه‌ها کشیده شده و قسمت زیادی از صورت شما را می‌پوشاند، می‌توانیم از لیزر موهای زائد برای اصلاح شکل و الگوی موهای صورت‌تان استفاده کنیم و آن‌ها را شبیه خود کنیم. آنها می خواهند در کشور ما که بسیاری از مردان ریش پرپشتی دارند، این روش فرم و رشد موهای صورت را زیبا می کند.

  1. کچلی یا طاسی سر

شاید عجیب باشد، اما لیزر موهای زائد دلیل برخی از توصیه ها است. گاهی اوقات طاسی به صورت تکه‌های پراکنده ظاهر می‌شود یا الگویی دارید که خوب به نظر نمی‌رسد. در این موارد، بسیاری از بیمارانی که نمی خواهند یا نمی‌توانند کاشت مو انجام دهند، لیزر موهای زائد را ترجیح می دهند. گاهی خط رشد مو دچار مشکلات و عدم تقارن می شود که با لیزر قابل اصلاح است.

در برخی موارد، موهای پشت گردن مردان را آزار می دهد و به جای اینکه از شخصی بخواهند پشت گردن را مرتب بتراشند، آن را به طور کامل تمیز کرده و آن ناحیه را با لیزر رفع می کنند.

men-laser-hair-removal

آیا لیزر موهای زائد می تواند به ورزشکاران مرد کمک کند؟

ورزشکاران حرفه ای و همچنین بدنسازان مرد از جمله کسانی هستند که به دنبال بهترین راه برای از بین بردن موهای زائد هستند.

این نکته برای بدنسازان مهم است. زیرا برداشتن مو باعث بیشتر دیده شدن عضلات بدن می شود. از بین بردن موهای زائد نیز برای دوچرخه سواران بسیار مهم است. به دلیل تماس موهای بدن با لباس های تنگ دوچرخه سواری، تعریق زیاد و نشستن طولانی مدت روی زین باعث التهاب و تورم پوست می شود.

گروه دیگری از ورزشکاران شناگران هستند که گفته می شود با ریختن موهای بدن می توانند سرعت خود را افزایش دهند. حتی اگر این افزایش سرعت تنها یک دهم ثانیه باشد، می تواند به شناگران کمک کند تا رکوردها را بشکنند.
از بین بردن موهای زائد بدن و موهای زائد نیز می تواند به سایر ورزشکاران کمک کند. اپیلاسیون بدن استفاده از ساق های ورزشی مردانه، فوم رولینگ و ماساژ را آسان و بدون درد می کند. زیرا استفاده و انجام این کارها دیگر موها را از بین نمی برد.

یکی دیگر از مزایای لیزر موهای زائد برای مردان ورزشکار این است که قبل از مسابقه ورزشی نیازی به تنظیم بدن خود ندارند. این مزیت از اتلاف وقت جلوگیری می کند و خطر آسیب یا آسیب به پوست را کاهش می دهد. گاهی اوقات زخم های کوچک باز در محیط سالن، رختکن یا استخر عفونی می شود و ورزشکار را با مشکل مواجه می کند.

آیا لیزر موهای زائد برای مردان دردناک است؟

دستگاه‌های لیزر و سیستم‌های خنک‌کننده جدیدتر درد لیزر را قابل تحمل‌تر کرده‌اند، اما به‌طور کلی، دردناک بودن یا نبودن لیزر به آستانه تحمل شما بستگی دارد. اکثر مردان درد لیزر را به عنوان یک احساس سوزن سوزن شدن خفیف توصیف می کنند، مانند یک نوار لاستیکی که پوست را لمس می کند.

کلینیک کاخ سفید دارای آخرین تکنولوژی های لیزر موهای زائد است که درد و ناراحتی ناشی از لیزر را تا حد زیادی کاهش می دهد و آن را کاملا قابل تحمل می کند. اما اگر درد لیزر برای شما زیاد است، می توانید از کرم هایی استفاده کنید که حدود ۵۰ درصد درد را کاهش می دهند. در مطالعات مختلف، مردانی که لیزر موهای زائد را انجام می دهند، گزارش کرده اند که این روش حدود ۴۰ درصد کمتر از روش موم هزینه دارد.

آیا لیزر موهای زائد خطرناک است؟

کار با لیزر نیاز به تجربه، تخصص و مهارت دارد. در غیر این صورت عوارض لیزر موهای زائد باعث سوختگی و لک های پوستی می شود. احتمال عوارض و آسیب ناشی از لیزر به طور کلی بسیار کم است و عمدتا زمانی رخ می دهد که واحد لیزر در دست یک اپراتور غیر ماهر باشد. اما اگر لیزر توسط اپراتورهای حرفه ای و زیر نظر پزشک متخصص انجام شود، با یکی از کم خطرترین و کم عارضه ترین روش های رفع موهای زائد طرف هستیم و شاید تنها عارضه آن درد خفیف برخی از مراجعین باشد. .

لیزر بدون آسیب رساندن به لایه سطحی پوست از اپیدرم عبور می کند. جالب است بدانید که لیزر نه تنها به پوست آسیب می رساند، بلکه می تواند تولید کلاژن را در لایه های عمیق پوست تحریک کرده و بافت پوست را بهبود بخشد. البته اکشن آنچنان چشمگیر نخواهد بود، اما تا حدی.

آقایان به چند جلسه لیزر نیاز دارند؟

برای موهای پشت و سینه مردان، معمولاً ۶ تا ۸ جلسه در یک دوره حدودا ۲ ماهه (۶ تا ۸ هفته) می تواند نتایج بسیار خوبی داشته باشد. باید بگوییم که در مورد لیزر موهای زائد فقط می توان گفت که “کاهش” دائمی موهای بدن اتفاق می افتد، نه “رفع” دائمی موهای زائد. زیرا فولیکول های زیادی در پوست وجود دارند که غیرفعال هستند و زمانی که فولیکول های نزدیک آنها از بین می روند، این فولیکول های غیرفعال شروع به تشکیل مو می کنند.

رشد مو در چند مرحله اتفاق می افتد و تعداد موها در مراحل مختلف از فردی به فرد دیگر متفاوت است. به طور معمول ۳۰ تا ۶۰ درصد موهای بدن در مرحله آناژن هستند که مرحله رشد مو است. بقیه موها یا در حال ریزش هستند یا در حال استراحت هستند.

لیزر فقط می تواند موهایی را که در مرحله رشد یا آناژن هستند از بین ببرد. هنگامی که یک فولیکول به دلیل قرار گرفتن در معرض لیزر می میرد، موهای متصل به آن فولیکول می ریزند. با تنظیم فواصل جلسات لیزر، موهای دیگر شما که در مرحله استراحت یا ریزش هستند، به مرحله رشد مو می رسند تا بتوانیم آنها را هدف قرار دهیم. اگر جلسات درمانی را در فواصل منظم کامل کنید، تراکم مو در ناحیه تحت درمان برای مادام العمر و به طور دائم ۵۰ تا ۸۵ درصد کاهش می یابد.

men-laser-back

نکاتی که باید قبل از شروع لیزر موهای زائد بدانید

  1. اصلاح کردن

قبل از استفاده از لیزر موهای بدن خود را کوتاه یا اصلاح کنید. متخصص کلینیک چند روز قبل و نحوه انجام این کار را با جزئیات توضیح خواهد داد.

زیرا انرژی لیزر باید از موها عبور کند تا به ریشه مو برسد. هرچه تار مو کوتاهتر باشد، انرژی منتقل شده کوتاهتر و درصد انرژی بیشتر به فولیکول می رسد. اما اگر مو بلند باشد انرژی کمتری به فولیکول می رسد و فولیکول آسیب نمی بیند.

  1. از آفتاب دوری کنید

یکی از دلایلی که بسیاری از افراد در فصل زمستان لیزر موهای زائد را انتخاب می کنند، دوری از نور خورشید است. حداقل تا ۳ هفته بعد از لیزر باید در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرید.

بهترین نتیجه لیزر موهای زائد برای آقایان زمانی حاصل می شود که فردی پوست روشن و موهای تیره داشته باشد. هر چه تفاوت بین پوست و مو بیشتر باشد، لیزر بهتر عمل می کند. اگر پوست شما رنگدانه شده است یا موهایتان به دلیل قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش رنگ پریده است، لیزر به آن اندازه موثر نخواهد بود. حتی می تواند به پوست آسیب برساند و باعث سوختگی شود.

به یاد داشته باشید که لوسیون ها و اسپری های برنزه کننده نیز ممنوع هستند.

  1. رنگ پوست شما هنگام انتخاب دستگاه لیزر اهمیت دارد

برخی از دستگاه های لیزر طوری طراحی شده اند که روی پوست های روشن بهتر عمل کنند. برخی برای لیزر موهای زائد در مردان با پوست تیره بهینه شده اند. یک کاندید ایده آل برای لیزر موهای زائد، افرادی با پوست روشن و موهای تیره هستند. لیزر موهای زائد برای کسانی که موهای قرمز، خیلی بلوند و سفید دارند بی تاثیر است و این افراد نباید لیزر موهای زائد را انجام دهند.

مردانی که پوست روشن دارند از نظر طبقه بندی رنگ پوست در گروه های ۱، ۲ یا ۳ قرار می گیرند. برای این افراد بهترین دستگاه لیزر مو لیزر الکساندرایت است. این فناوری لیزر از طول موج کم (۷۵۵ نانومتر) استفاده می‌کند که استرس کمی بر پوست وارد می‌کند و برای رفع موهای سبک‌تر موثر است.

مردان با پوست سبز و تیره بر اساس رنگ پوست در گروه های ۴، ۵ و ۶ قرار می گیرند. گروه ۴ دارای سبزه ها و گروه ۶ دارای سیاه پوستان هستند. برای این گروه ها می توانیم از لیزر Nd:Yag استفاده کنیم که طول موج بیشتری دارد (۱۰۶۴ نانومتر) و برای رنگ پوست بسیار ایمن تر است.

  1. لیزر موهای زائد برای آقایان بسیار سریع است.

درمان موهای سینه با لیزر ۱۵ تا ۲۰ دقیقه طول می کشد. کل لیزر پشت (از شانه به پایین) در ۳۰ دقیقه انجام می شود. معمولا اپراتور یک جدول روی پوست شما می کشد تا مطمئن شود که تمام سطح پوست توسط لیزر پوشانده شده است. پس از جلسه، اپراتور کرم تسکین دهنده یا آلوئه ورا را روی پوست شما می‌مالد تا التهاب و قرمزی خفیف را کاهش دهد. در نهایت حسی که بعد از لیزر خواهید داشت مانند آفتاب سوختگی خفیف است.

  1. شما نمی توانید با برش لیزری ورزش کنید.

در واقع موارد زیادی وجود دارد که باید بعد از لیزر موهای زائد از آنها اجتناب کنید. در کاربردهای لیزر، به طور انتخابی به پوست آسیب می‌رسانیم. بنابراین پوست شما به طور موقت آسیب دیده است و تا بهبودی کامل نیاز به مراقبت دارد.

در این شرایط گرما می تواند باعث تحریک و تورم پوست شود. بنابراین توصیه می شود تا ۴۸ ساعت پس از لیزر از ورزش، قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید، بازدید از سونا، جکوزی و حمام آب گرم خودداری کنید.