آشنایی با فواید اوره برای سلامت و زیبایی پوست

هدف اصلی مراقبت از پوست داشتن پوستی جوان و درخشان است. آبرسانی یکی از مهم ترین راه ها برای داشتن پوستی سالم و زیبا است و اهمیت رطوبت رسانی به پوست در بسیاری از مراحل روتین پوست مشهود است. خطوط افقی به دلیل کمبود آب روی پوست ظاهر می شود. خطوطی که عمیق تر می شوند و در صورت عدم درمان در نهایت تبدیل به چین و چروک می شوند. شما می توانید با حفظ رطوبت پوست از پیری زودرس جلوگیری کنید. اوره یکی از بهترین مرطوب کننده های طبیعی پوست است.

در این مقاله فواید اوره برای پوست به عنوان یکی از مهم‌ترین عوامل رطوبت‌رسان طبیعی (NMFs) را مورد بررسی قرار داده‌ایم. با ما همراه باشید.

اوره چیست؟

اوره یک ترکیب طبیعی است که توسط پوست تولید می شود. همانطور که بدن پروتئین ها را تجزیه می کند، کبد این ماده را در جریان خون آزاد می کند. پوست سالم به طور معمول حاوی ۲۸ میکروگرم اوره در هر سانتی متر مربع است. اما اگر بیماری پوستی مانند پسوریازیس یا اگزما دارید، سطح اوره پوست شما می تواند ۸۰ درصد کمتر از پوست سالم باشد. اوره به عنوان یک مرطوب کننده طبیعی عمل می کند. بنابراین اگر پوست خشکی دارید، افزودن این ماده به پوست از طریق محصولات مراقبت از پوست ضروری است.

دانشمندان می توانند اوره (اوره مصنوعی) را در آزمایشگاه بسازند و از آن برای فرمولاسیون موثرترین مرطوب کننده های پوست استفاده کنند. همانطور که در بالا ذکر شد، نقش اوره حفظ تعادل رطوبت پوست، حفظ نرمی و شادابی آن و ارائه درمان مناسب برای پوست های خشک به ویژه است.

ارتباط اوره با شادابی یا خشکی پوست

خشکی پوست نتیجه کمبود چربی و آب در لایه بیرونی پوست یعنی اپیدرم است که باعث زبری، ترک خوردگی و خارش پوست می شود.

رطوبت به طور معمول در لایه شاخی توسط یک لایه سطحی از سبوم، کراتین و مواد طبیعی نگهدارنده آب حفظ می شود. اوره ماده ای است که رطوبت را حفظ می کند. اسید لاکتیک و اسیدهای آمینه دیگر موادی هستند که پوست را هیدراته نگه می دارند.

ما می دانیم که سطوح پایین اوره توانایی پوست برای حفظ آب را ضعیف می کند. و زبری، سفتی، پوسته پوسته شدن و در نهایت تحریک پوست.

محققان همچنین کشف کرده‌اند که مشکلات جدی پوست خشکی مانند ایکتیوز (گروهی از بیماری‌های پوستی که باعث خشکی و خارش پوست می‌شود و ظاهری پوسته‌دار، خشن و قرمز به پوست می‌دهد)، پسوریازیس و اگزما می‌تواند نتیجه افسردگی شدید باشد.

urea-for-skin-lafarrerr

فواید اوره برای پوست

این ماده فواید بسیاری برای پوست دارد؛ ویژگی‌های مفید آن برای پوست را در ادامه می‌خوانید.

۱- بهبود عملکرد حفاظتی پوست

اوره با حفظ رطوبت و بهبود فرآیند بازسازی پوست، عملکرد محافظتی لایه کراتینه شده پوست را در مبارزه با آسیب و آلودگی تقویت می کند. با تقویت عملکرد محافظتی پوست، جوان و سالم می ماند. برای پوست بسیار مهم است که عملکرد محافظتی قوی داشته باشد، زیرا با وجود این می تواند از بدن در برابر عوامل مضر و نفوذ مواد بیماری زا محافظت کند.

۲- آب‌دوست (هیدروفیل)

هیدروفیل بودن به این معنی است که اوره توانایی شگفت انگیزی در اتصال مولکول های آب دارد و می تواند پوست را مرطوب کند. علاوه بر این، این ماده خاصیت ضد خارش دارد، بنابراین نه تنها آب را جذب می کند، بلکه مقادیر زیادی آب را نیز ذخیره می کند و از میزان آب از دست رفته از پوست می کاهد.

اوره در سطح مولکولی ساختار اسید آمینه و زنجیره های پلی پپتیدی پوست را تنظیم می کند که برای مرطوب کردن بافت های ظریف پوست مهم است. محققان رابطه مستقیمی بین ذخیره آب و ذخیره اسیدهای آمینه در پوست ما پیدا کرده اند، اساساً هر چه پوست کم آب و خشک تر باشد اسیدهای آمینه محلول کمتری دارد.

۳- بی‌حس کنندگی

یکی دیگر از خواص جالب اوره این است که اثر بی حس کننده موضعی روی پوست ایجاد می کند. در کاهش دفعات التهاب و شعله ور شدن آن بسیار موثر است و اوره را به انتخاب مناسبی برای از بین بردن مشکلات حساس پوست تبدیل می کند.

۴- لایه‌بردار طبیعی

اوره دارای خاصیت کراتولیتیک قوی (یعنی نرم کننده و حذف سلول های مرده از لایه شاخی پوست) است که در ترکیب با خاصیت مرطوب کنندگی آن، آن را به یک ترکیب درمانی مرطوب کننده و لایه بردار قوی برای پوست تبدیل می کند. این ماده به سایر مواد فعال کمک می کند تا به عمق پوست نفوذ کنند. همراه با مواد دیگری مانند اسید لاکتیک به ایجاد ساختار مولکولی سالم پوست کمک می کند. این دو ماده با هم به طور فعال سلول های مرده پوست و سایر مواد را از لایه شاخی جدا می کنند، بازسازی سلولی را در اپیدرم بهبود می بخشند، توانایی پوست در حفظ آب را به میزان قابل توجهی افزایش می دهند و در واقع به بازسازی داخلی پوست کمک می کنند.

نکته: کرم های حاوی اوره لزوما لایه بردار موثر و قوی نیستند. درصد این ماده میزان فعالیت آبرسانی و لایه برداری آن را تعیین می کند. به عنوان مثال، کرم اوره ۲۰ درصد یک لایه بردار قوی است و معمولا استفاده نمی شود. صورت این کرم برای پوست های خشک پاشنه پا و آرنج به خوبی جواب می دهد.

urea-cream-for-elbow-peeling

۵- مرطوب‌کننده طبیعی

خشکی پوست اغلب به دلیل کاهش اوره در بافت های ظریف پوست است و در نتیجه زبری و لایه برداری پوست ایجاد می شود. این ماده به دلیل خاصیت مرطوب کنندگی طبیعی می تواند بلافاصله خشکی پوست را از بین ببرد. استفاده منظم از مرطوب کننده برای جلوگیری از خشکی پوست ضروری است.

اثر لایه برداری ملایم اوره پوست را بسیار نرم می کند. هنگامی که این ماده به پوست نفوذ می کند، پوست صاف تر می شود و جوان تر به نظر می رسد.

۶- اوره برای پوست پاها

پاشنه و کف پا به دلیل فعالیت بدنی روزانه تمایل به خشک شدن و ترک خوردن دارند. اگر از ترک های عمیق پای خود غافل شوید، دچار عفونت و زخم می شوید. استفاده منظم از لوسیون پا یا کرم اوره می تواند به آبرسانی پوست شما کمک کند و از مشکلات جدی تر جلوگیری کند. به ویژه، افراد مبتلا به دیابت باید به خوبی مرطوب شوند تا خطر عفونت و آسیب پوست را کاهش دهند. همچنین استفاده منظم از مرطوب کننده حاوی این ماده است. سلول های مرده پوست را کاهش می دهد و پوست های خشک و خارش دار را تسکین می دهد همچنین می توان از آن برای از بین بردن لک و ضخیم شدن پوست استفاده کرد.

۷- افزایش تاثیرگذاری محصولات مراقبت از پوست

بر اساس نتایج مطالعات، یکی از نقش های کلیدی اوره افزایش نفوذپذیری پوست در برابر مواد موثر مراقبت از پوست است. این ماده مهم به عنوان یک حامل عمل می کند و به مواد دیگر اجازه می دهد تا راحت تر به اپیدرم نفوذ کنند.

ایمنی مصرف اوره

به دلیل وجود طبیعی اوره در پوست، فرمولاسیون حاوی اوره به طور کلی توسط بافت پوست به خوبی تحمل می شود و عوارض جانبی خاصی ایجاد نمی کند. کرم اوره ممکن است بوی نامطبوعی داشته باشد که ناشی از آمین های فرار است، اما این بو روی پوست باقی نمی ماند و به سرعت از بین می رود. برخی از افرادی که از محصولات حاوی اوره استفاده می کنند ممکن است در زمان استفاده دچار سوزش و سوزش پوست شوند. این عوارض معمولاً نادر، خفیف و موقتی هستند و معمولاً خود به خود برطرف می شوند.

جمع‌بندی ویژگی‌های اوره

  • به صورت طبیعی توسط پوست ما تولید می‌شود.
  • این ماده میزان ذخیره رطوبت پوست ما را تنظیم می‌کند و از عوامل اصلی مرطوب‌کننده طبیعی پوست (NMF) به شمار می‌آید.
  • جاذب رطوبت است؛ به این معنا که می‌تواند رطوبت را در بیرونی‌ترین لایه پوست حفظ کند.
  • کرم اوره درمان مؤثری برای پوست‌های خشک است و ویژگی ضدخارش و ضدمیکروبی دارد.
  • این ماده کراتولیتیک است؛ یعنی پیوندهای سلول‌های مرده را از بین می‌برد و به صورت طبیعی پوست را لایه‌برداری کرده و به سایر مواد مؤثره کمک می‌کند تا بهتر در پوست نفوذ کنند.

کلام آخر

اوره سابقه طولانی در درمان بیماری های پوست خشک دارد و ثابت شده است که یک ماده ایمن و قابل اعتماد است. کرم های حاوی اوره مکمل های مفیدی در درمان اگزما، ایکتیوز، پسوریازیس و پای دیابتی هستند. این ماده در غلظت‌های پایین می‌تواند ساختار پروتئین به‌ویژه کراتین را در لایه شاخی پوست تغییر دهد و توانایی اتصال به آب و هیدراتاسیون را افزایش دهد. به طور کلی، کرم اوره می تواند بر تشکیل چربی در پوست تأثیر بگذارد و سد محافظ پوست را بازگرداند.