درمان ترک های پوستی

علائم کشش معمولاً به صورت خطوط موازی روی پوست ظاهر می شوند. پوست این خطوط رنگ و بافت متفاوتی دارد و از رنگ بنفش (یا صورتی روشن) تا قهوه ای روشن متغیر است. امروزه درمان قطعی ترک های پوستی با کمک روش های مختلف امکان پذیر است.

ترک ها نسبت به پوست کمی فرورفته یا برآمده هستند که با لمس قابل لمس است. گاهی اوقات خارش یا درد در ناحیه ترک های پوستی احساس می شود. این خطوط معمولاً در دوران بارداری، بعد از یا در نتیجه تغییرات وزن ناگهانی ظاهر می شوند. علائم کشش خطرناک نیستند و اغلب به مرور زمان از بین می روند. این موارد می تواند در هر جایی رخ دهد، اما بیشتر در شکم، سینه، بازوها، ران ها و باسن شایع است.

علت ترک خوردگی پوست چیست؟

ترک‌های پوستی به دلیل کشیدگی پوست و افزایش سطح کورتیزون ایجاد می‌شوند. کورتیزون هورمونی است که به طور طبیعی توسط غدد فوق کلیوی تولید می شود. با این حال، مقدار بیش از حد این هورمون در بدن می تواند باعث شود که پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست بدهد.

روغن ها، لوسیون ها و قرص های کورتیکواستروئیدی می توانند با کاهش خاصیت ارتجاعی پوست باعث ایجاد این خطوط پوستی شوند.

سندرم کوشینگ، سندرم مارفان، سندرم اتلر-دانلوس و سایر بیماری های غدد کلیوی به دلیل افزایش میزان هورمون کورتیزون در بدن باعث ایجاد این ترک های پوستی می شوند.

بسته به علت، بثورات پوستی می تواند با علائم مختلفی همراه باشد. توجه به این علائم به کشف علت واقعی کمک می کند.

از بین بردن ترک های پوستی

پوست خشک

خشکی پوست یکی از دلایل مکرر ایجاد ترک در پوست است در یک پوست صاف و مرطوب، روغن های طبیعی با حفظ رطوبت از خشک شدن پوست جلوگیری می کنند. اما اگر پوست شما چربی کافی نداشته باشد، رطوبت خود را از دست می دهد و باعث خشک شدن و چروک شدن پوست می شود که منجر به جوش می شود.

خشکی پوست ممکن است به دلیل موارد زیر ایجاد شود:

✅ هوای سرد: در زمستان، رطوبت و دمای کم می تواند پوست شما را خشک کند. گرمایش در فضای داخلی نیز باعث کاهش رطوبت در خانه شما می شود.

✅محرک های شیمیایی: بسیاری از محصولات مانند صابون ظرفشویی و مواد شوینده لباس حاوی مواد شیمیایی هستند. این مواد می توانند به پوست شما آسیب برسانند و باعث خشکی آن شوند.

✅ آب گرم: آب گرم دوش یا شستن ظرف ها می تواند رطوبت پوست شما را کاهش دهد.

✅دارو: خشکی ممکن است از عوارض جانبی برخی داروها باشد، مانند رتینوئیدهای موضعی.

✅ رطوبت بیش از حد: هنگامی که پوست شما به طور مداوم در معرض رطوبت قرار دارد، در واقع می تواند باعث تحریک و خشکی پوست شود. این می تواند پس از مدت طولانی پوشیدن جوراب پاهایتان عرق کرده و خشکی و ترک خوردگی پوست برای پاهای شما نیز اتفاق بیفتد.

اگزما

اگزما یک بیماری پوستی است که باعث قرمزی و خارش می شود. درماتیت آتوپیک نیز نامیده می شود. این می تواند در هر جایی از بدن رخ دهد، اما بیشتر روی صورت. دست ها و بازوها و پشت زانو را درگیر می کند.

پسوریازیس

پسوریازیس یک اختلال در سیستم ایمنی بدن است که باعث رشد سریع سلول های پوست می شود. با تجمع سلول های اضافی، پوست ترک می خورد.

نوروپاتی دیابتی

ترک پاشنه پا یکی از عوارض شایع دیابت نوع ۱ و ۲ است. این وضعیت می تواند باعث نوروپاتی دیابتی یا آسیب عصبی ناشی از دیابت شود.

در نوروپاتی دیابتی، اعصاب شما نمی توانند رطوبت پوست را به درستی تنظیم کنند. این می تواند منجر به خشکی و ترک خوردن به خصوص در پاها شود.

پای ورزشکار

یکی دیگر از دلایل ترک پا، پای ورزشکاران است. این یک عفونت پوستی است که توسط یک قارچ ایجاد می شود. عفونت معمولاً بین انگشتان پا یا پایین پا رخ می دهد و می تواند باعث ترک خوردن پوست شود.

لبهای خشکیده و ترک خورده

هنگامی که لب های شما بسیار خشک هستند، ممکن است ترک خورده، ترک بخورند و در برخی موارد متورم یا دردناک شوند.

چه کسانی دچار ترک پوستی می شوند؟

ترک های پوستی در برخی موارد شایع تر هستند که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

پیشگیری از ترک های پوستی قرمز

حتی با استفاده منظم از لوسیون ها و کرم ها، هیچ درمانی برای جای زخم وجود ندارد.
با این حال، اگر فردی با تغذیه مناسب و ورزش وزن خود را در حد سالم نگه دارد، می تواند از ایجاد اسکار ناشی از افزایش یا کاهش وزن ناگهانی جلوگیری کند.
اگرچه افزایش وزن در دوران بارداری برای نوزاد و مادر مفید است، اما میزان مناسب آن باید با پزشک مشورت شود.

درمان ترک یا شکاف های پوستی بارداری

پوست بزرگترین عضو بدن است و توانایی شگفت انگیزی برای انبساط و انقباض در صورت نیاز دارد. پوست قوی و الاستیک است، اما اگر بیش از حد یا سریع کشیده شود، بافت های نگهدارنده آسیب می بینند. این رشد سریع پوست می تواند علائمی ایجاد کند.

بیش از ۹۰ درصد از زنان در دوران بارداری علائم کشش را تجربه می کنند. با این حال، ترک های پوستی می توانند افراد را در هر سنی و هر نوع پوستی تحت تاثیر قرار دهند. آنها اغلب در طول رشد و تغییرات فیزیکی مانند افزایش وزن، بلوغ و رشد عضلات رخ می دهند.

درمان خانگی برای از بین بردن ترک های پوست

بیشتر علل جوش های پوستی را می توان با درمان های خانگی کنترل کرد. اما اگر پوست شما ترک خورده و یا عوارضی دارید بهتر است با پزشک مشورت کنید.

چندین راه مختلف وجود دارد که می‌توانید پوست آسیب دیده را در خانه درمان کنید، اگر شرایط خیلی شدید نباشد. بسته به علت و محل ترک پوست، ممکن است بخواهید یکی از این درمان های خانگی برای ترک پوست را امتحان کنید.

پماد یا کرم مرطوب کننده

پوست خشک می تواند باعث ایجاد جوش و یا بدتر از آن شود، بنابراین مهم است که پوست خود را مرطوب نگه دارید. شما همیشه می توانید این کار را انجام دهید.

همچنین می توانید محصولی با موادی مانند:

✅ روغن جوجوبا

✅ روغن نارگیل

✅ روغن زیتون

مرطوب کننده را دو تا سه بار در روز استفاده کنید، از جمله بلافاصله پس از استحمام. در روی خشک ترین قسمت های بدن خود بیشتر استفاده کنید.

وازلین

وازلین با محافظت از پوست، ترک ها را درمان می کند. وازلین توانایی قفل شدن رطوبت را دارد که به بهبود پوست ترک خورده کمک می کند.

برای استفاده از این روش درمانی:

✔ روی مناطقی که پوست شما ترک خورده است وازلین بزنید.

✔ منطقه را با باند یا گاز بپوشانید. اگر پاشنه های پایتان ترک خورده، حتما جوراب بپوشید.

✔ این کار را سه بار در روز و همچنین بلافاصله پس از استحمام تکرار کنید.

✔ وازلین همچنین برای خشکی لب بسیار عالی است.

کرم موضعی هیدروکورتیزون

کرم هیدروکورتیزون موضعی گزینه خوبی برای ترک های پوستی با لکه های قرمز است. این نوع کرم حاوی کورتیکواستروئیدها است که باعث کاهش تحریک و التهاب می شود.

لایه برداری

لایه برداری ملایم می تواند سلول های خشک و مرده را از سطح پوست شما پاک کند. این روش درمانی اغلب برای ترک پا و پاشنه پا توصیه می شود.

برای لایه برداری از پاها:

✔ پاها را به مدت ۲۰ دقیقه در آب خیس کنید.

✔ با استفاده از سنگ پا، پوست خشک را به آرامی از بین ببرید.

✔ پوست را خشک کنید و مرطوب کننده بزنید.

✔ برای شروع یک یا دو بار در هفته لایه برداری کنید.

داروی ضد قارچ

اگر فکر می کنید پای ورزشکار دارید، می توانید یک درمان موضعی عفونت قارچی مانند تربینافین (Lamisil) خریداری کنید و روی پاهای خود استفاده کنید.

عوارض ترک خوردن پوست

عوارض ترک خوردن پوست

اگر پوست ترک خورده شما با مراقبت از خود یا درمان های خانگی بهتر نشود ، می تواند مشکلات دیگری به وجود آورد. عوارض احتمالی عبارتند از:

✖ خون ریزی

✖ آسیب عمیق تر پوست

✖ جای زخم

✖ عفونت های باکتریایی، مانند سلولیت

✖ درد هنگام راه رفتن یا ایستادن

درمان قطعی ترک های پوستی

جراحان پلاستیک و متخصصین پوست می توانند درمان هایی را ارائه دهند که ظاهر ترک ها را کاهش می دهد. هیچ راه حلی برای همه جواب نمی دهد، اما بسیاری از افراد با درمان های زیر موفق بوده اند.

کرم ترتینوئین برای ترک پوست 

شواهد علمی کمی مبنی بر موثر بودن ترتینوئین (رتین A) وجود دارد. در آزمایش اخیر، پماد حاوی ۰.۱ درصد ترتینوئین در کاهش علائم اولیه ترک‌های پوستی مؤثر بود. ترتینوئین معمولاً با نام تجاری Retina A شناخته می شود.

این دارو می تواند عوارض جانبی ایجاد کند که شامل قرمزی و تورم ناحیه درمان می شود. زنان باردار و شیرده نباید از این دارو استفاده کنند. ترتینوئین می تواند به عمق سطح پوست نفوذ کند و کلاژن را بازیابی کند.

این پدیده باعث بهبود علائم کشیدگی در برخی افراد می شود. ترتینوئین یک داروی تجویزی است و زمانی که برای علائم اولیه ترک‌های پوستی استفاده می‌شود، مؤثرتر است. بنابراین افراد باید در اسرع وقت به دنبال این درمان باشند. هنگامی که رنگ ترک ها به سفید یا نقره ای تغییر کرد، استفاده از این دارو موثر نخواهد بود.

از بین بردن ترک های پوستی با لیزر

لیزر درمانی یکی از جدیدترین روش های درمان قطعی ترک ها می باشد که در کاهش ظاهر این ترک ها موثر است. لیزرهای پالسی رنگی و پالسی شدید می توانند ظاهر ترک ها را بهبود بخشند و تولید کلاژن را در طول زمان افزایش دهند.

این روش ها توسط جراح پلاستیک، زیبایی یا پلاستیک انجام می شود. انجمن جراحان پوست آمریکا استفاده از لیزر درمانی را برای از بین بردن علائم کشیدگی توصیه می کند. مردم باید از اعتماد و تخصص پزشک معالج خود مطمئن باشند. این امکان وجود دارد که ۲۰ تا ۶۰ درصد بهبود کشش نیاز به ۲۰ جلسه درمانی داشته باشد این جلسات درمانی می تواند گران باشد.

درمان استرچ مارک با پی آر پی

درمان ترک‌های پوستی با PRP، یعنی پلاسمای غنی از پلاکت، به روشی محبوب برای جوان‌سازی پوست و افزایش تولید کلاژن تبدیل شده است. درمان PRP با استفاده از پلاسمای غنی از پلاکت انجام می شود که قبل از عمل از خون فرد استخراج می شود.

مطالعه ای در مجله ((لیزر و زیبایی درمانی)) بیان کرد که درمان PRP با دستگاه اولتراسوند یک درمان ایده آل برای کاهش ظاهر ترک های پوستی است. بیش از ۷۰ درصد از بیمارانی که از این روش استفاده کردند، از بهبود ظاهر علائم کشش خود راضی بودند.

رفع استریا با میکرودرم ابریژن

یکی دیگر از درمان‌های موثر برای ترک‌های پوستی، میکرودرم ابریژن است، روشی بدون درد که ظاهر ترک‌ها را کاهش می‌دهد. این روش بر روی سطح پوست (اپیدرم) تمرکز می کند و پوست را به تقویت فیبرهای الاستین و کلاژن تشویق می کند.

در میکرودرم ابریژن، کریستال های کوچک لایه بردار روی ناحیه درمان پاشیده می شود یا دستگاه خاصی روی آن ناحیه کشیده می شود. با کشیده شدن دستگاه بر روی پوست، کریستال ها به آرامی جدا شده و پوست مرده از لایه اپیدرمی جدا می شود.

برای دستیابی به بهترین نتایج، این فرآیند باید چندین بار در یک دوره زمانی انجام شود. پس از میکرودرم ابریژن، پوست احساس سفت و خشکی می کند. همچنین هنگام برداشتن لایه ممکن است پوست کمی قرمز شود.

معمولاً ۲۴ ساعت طول می کشد تا پوست بهبود یابد. اگرچه این روش موثر است، اما تضمینی برای حذف کامل علائم کشش نیست. شدت علائم طولانی بر نتایج این روش تأثیر می گذارد.

رفع ترک پوست با میکرونیدلینگ

معجزه میکرونیدلینگ برای از بین بردن ترک های پوستی، این فرآیند  لایه درم را هدف قرار می دهند. درم لایه میانی پوست بوده و ترک های پوستی در این لایه تشکیل می شوند. در این فرایند، سوزن هایی کوچک به پوست وارد شده تا تولید کلاژن را تحریک کنند.

افزایش کلاژن و الاستین باعث بازسازی پوست، بهبود ظاهر پوست و کاهش علائم کشیدگی پوست می شود. کشیدگی های ناشی از چاقی نیاز به چند جلسه درمانی در یک دوره چند ماهه دارد. ثابت شده است که میکرونیدلینگ یک درمان موثر برای کاهش علائم کشش به خصوص در بیماران با پوست تیره تر است.

درمان ترک پوستی ناشی از چاقی

راش ها نواحی قرمز رنگ یا لکه هایی هستند که به دلیل رشد یا وزن روی پوست ظاهر می شوند. اینها پارگی های پوستی هستند، اما مشکلی برای سلامتی محسوب نمی شوند.

ترک های پوستی اغلب به صورت نشانه هایی قرمز یا بنفش رنگ شروع شده و با گذشت زمان به آرامی به خطوطی سفید یا نقره ای رنگ تبدیل می شوند. تفاوت رنگ ترک ها بیانگر عمر آن ها می باشد.

اگرچه ممکن است این ترک ها هرگز به طور کامل ناپدید نشوند، اما درمان می تواند رنگ این اسکارها را روشن کرده و آنها را کوچکتر کند. در موارد دیگر، این ترک ها خود به خود از بین می روند.

ترک های پوستی که به تازگی ایجاد شده و رنگی قرمز دارند، درمانی آسان تر خواهند داشت. دلیل قرمز بودن آن ها وجود عروق خونی در زیر پوست آن ناحیه است. حضور عروق خونی فعال در زیر این ترک های پوستی سبب می شود که این ترک ها پاسخ بهتری به درمان دهند.

ترک های پوستی سفید سن بیشتری داشته و درمان آن ها با دشواری بیشتری همراه است. عروق خونی با گذشت زمان تنگ تر شده و تحریک تولید کلاژن را دشوار تر می کنند. ممکن است نتایج حاصل از درمان ترک های پوستی سفید در مقایسه با انواع قرمز آن ها چندان چشم گیر نباشد اما گزینه هایی وجود دارند که این ترک های پوستی را به روشی طبیعی تر و سریع تر از بین می برند.