۶ عامل مهم ریزش مو در آقایان

ریزش مو یک اتفاق دردناک در زندگی مردان است، به خصوص اگر ناشی از عوامل ژنتیکی باشد و برای درمان آن کاری انجام نشود. برخی از مردان با دیدن موهای کوتاه شده خود اعتماد به نفس خود را از دست می دهند و با دیدن موهای پر روی بالش یا کف حمام احساس ناراحتی می کنند. اگرچه در بیشتر موارد ریزش مو ارثی است، اما همیشه وراثت تنها دلیل ریزش مو نیست. عوامل دیگری نیز وجود دارند که ریزش مو را تسریع می‌کنند. در این مقاله به شش عامل مهم که در طاسی با الگوی مردانه نقش دارند، پرداخته شده است.

ریزش مو در آقایان

بیشتر بخوانید: تاسیس کلینیک پوست و مو

ریزش مو؛ استرس زیاد

شاید وقتی عصبانی هستید بخواهید چندین بار موهایتان را کوتاه کنید. این چیزی است که اکثر ما هنگام عصبانیت می گوییم. اما حقیقت این است که شرایط استرس زا روی موها تأثیر می گذارد.محققان میوکلینیک خاطرنشان می کنند که استرس زیاد می تواند منجر به ریزش مو شود. این محققان می گویند که استرس و فشار روحی و روانی از سه طریق می تواند منجر به ریزش مو و طاسی شود. این باعث ریزش مو در هنگام شانه زدن می شود. ثانیاً، یک واکنش خودایمنی ناشی از استرس زیاد فولیکول های مو را از بین می برد، سوم، تریکوتیلومانیا. بیماری است که در آن انسان با وسواس و بی اختیاری سر و صورت خود را می کشد و این بیماری در اثر استرس و تحریک پذیری ایجاد می شود.

ریزش مو؛ مشکلات غده تیروئید

غده تیروئید یک غده کوچک است، اما تاثیر زیادی بر متابولیسم بدن دارد. کم کاری تیروئید مشکل شایعی است که باعث تنبلی این غده می شود و مشکلات سلامتی بسیاری از جمله سرطان ایجاد می کند. کم کاری تیروئید علائم زیادی دارد و یکی از این علائم ریزش مو است که هم مردان و هم زنان را درگیر می کند. اگر علائم دیگری مانند خستگی، دندان قروچه، گردن درد یا فقط احساس ناخوشی به همراه ریزش مو در بدن خود دارید، بهتر است به پزشک مراجعه کرده و تیروئید خود را بررسی کنید.

ریزش مو؛ تغذیه‌ی نامناسب

امروزه بر همگان آشکار شده است که تغذیه نامناسب می تواند مشکلات جدی برای سلامتی ایجاد کند و موها نیز از این آسیب در امان نخواهند بود. نتایج تحقیقات منتشر شده در دیلی میل نشان می دهد که مو از پروتئین ساخته شده است. بنابراین، نخوردن پروتئین کافی می تواند به سلامت مو آسیب برساند. توجه داشته باشید که مو برای سالم ماندن به آهن و ویتامین C نیز نیاز دارد. البته به گفته برخی محققان، رژیم غذایی پر پروتئین می تواند برای پوست سر نیز مضر باشد، زیرا در چنین رژیمی کربوهیدرات ها به مقدار کافی مصرف نمی شود و احتمال کمبودهای تغذیه ای وجود دارد. بنابراین نیازی نیست خود را مجبور به نوشیدن بیش از حد پروتئین و نوشیدنی های پروتئینی کنید.

ریزش مو؛ عفونت‌ها

برخی از مشکلات عفونی وجود دارد که باعث ریزش مو می شود. عفونت قارچی پوست یا درماتوفیتوزیس یکی از این عفونت‌هاست که بافت‌های پوست، مو و ناخن را درگیر کرده و منجر به ریزش مو می‌شود. عفونت قارچی می تواند در هر جایی از بدن رخ دهد، پوست سر یکی از این موارد است و نتیجه آن ریزش مو است. عفونت دیگری که باعث ریزش مو در مردان می شود، درماتیت است. این بیماری پوستی با آلوده کردن پوست سر، موها را نیز درگیر می کند. فولیکولیت همانطور که از نامش پیداست عفونت فولیکول های مو است. به گفته محققان، سیفلیس یک عفونت مقاربتی است که می تواند باعث شکنندگی، نازک شدن و ریزش مو شود.

سشوار کردن مو

ریزش مو؛ مصرف برخی داروها

اگرچه برای درمان بیماری مجبوریم دارو مصرف کنیم، اما حقیقت این است که اگر این داروها برای درمان یک عضو مؤثر باشند، سایر اندام ها را نیز تحت تأثیر قرار می دهند. هیچ دارویی عاری از عوارض جانبی نیست. به گفته محققان، داروهایی مانند رقیق کننده های خون، بتا بلوکرها و داروهای ضد افسردگی باعث ریزش مو می شوند. این محققان معتقدند مصرف بیش از حد ویتامین A نیز می تواند باعث ریزش مو شود. مکمل های ویتامین A اغلب برای درمان آکنه تجویز می شوند. علاوه بر این، مواد دیگری مانند هورمون های مردانه مانند تستوسترون و استروئیدها نیز باعث ریزش مو می شوند. پیشنهاد می کنیم در صورت مشاهده ریزش مو ابتدا مراقب زندگی خود باشید. برای بررسی عوارض احتمالی به متخصص پوست و مو مراجعه کنید. ریزش مو زمانی درمان می شود که ارثی نباشد و توسط متخصص تشخیص داده شده و رفع شود. استفاده از محصولات مناسب می تواند در کنترل ریزش مو بسیار موثر باشد. فیتو شامپو فیتولیوم و سرم فیتولیوم ۴ را برای کنترل و درمان طاسی با الگوی مردانه ارائه می دهد. محصول جدید فیتولوژیست ۱۵ به عنوان یک درمان ویژه مو نیز بسیار موثر است. برای اطلاعات در مورد استفاده، به بخش محصول مراجعه کنید.

ریزش مو؛ مصرف دخانیات

امروزه متأسفانه قلیان کشیدن به خصوص در بین جوانان و دختران و جوانان زیاد است. عادتی که برای بدن مفید نیست و باعث مشکلات جدی سلامتی می شود، ریزش مو یکی از صدها مشکلی است که ایجاد می کند. نتایج تحقیقات انجام شده در مرکز ملی بیوتکنولوژی نشان می دهد که بین سیگار کشیدن و آسیب فولیکول مو رابطه وجود دارد. به گفته محققان، افرادی که در دام سیگار گرفتار می شوند، خیلی زودتر از حد معمول دچار ریزش مو، چین و چروک پوست و موهای سفید می شوند.