از بین بردن موهای زائد برای همیشه

از بین بردن موهای زائد برای همیشه (remove unwanted hair permanently) غیرممکن نیست! بسیاری از مردان و زنان به دنبال راهی برای از بین بردن دائمی و کامل موهای زائد هستند.

در این مقاله به بررسی دقیق علل موهای زائد و نحوه از بین بردن موهای زائد می‌پردازیم.

موهای انسان در طول زندگی رشد می‌کنند و ظاهر متفاوتی دارند. در دوران کودکی، موی انسان نرم و لطیف است. اما با افزایش سن، تراکم مو افزایش می‌یابد.

برخی افراد در دوران بلوغ دچار ریزش موی شدید و در نهایت طاسی می‌شوند. اما موهای زائد بدن و صورت داستان دیگری دارد.

ریزش بیش از حد مو در زمان‌های مختلف و به دلایل مختلف اتفاق می‌افتد. از آنجایی که موهای زائد تاثیر زیادی در ظاهر ما دارند، همه به دنبال راهی هستند تا به نوعی از شر موهای زائد خلاص شوند.

اکثر موهای زائد پرپشت و تیره هستند که تقریبا برای همه ناخوشایند است و حالت ناخوشایندی ایجاد می‌کند. موهای زائد بیشتر روی شکم، کمر، باسن، گردن، سینه، صورت، اطراف ناف، گوش‌ها و سایر قسمت‌های بدن رشد می‌کنند.

رفع موهای زائد به یکی از دغدغه‌های اصلی به خصوص برای زنان تبدیل شده است. در اینجا چند دلیل رایج برای افزایش و رشد مو آورده شده است:

  1. افزایش سطح هورمون مردانه در زنان
  2. سندرم تخمدان پلی کیستیک و رشد موهای زائد
  3. علائم هیرسوتیسم، علل رشد موهای سینه در زنان
  4. مصرف مواد خاص و افزایش وزن،  علل رشد مو در زنان

۳ روش از بین بردن موهای زائد برای همیشه

رایج‌ترین راه‌های خلاص شدن از شر موهای زائد عبارتند از:

  1. الکترولیز؛ درمانی نصف و نیمه برای از بین بردن موهای زائد صورت برای همیشه

الکترولیز یکی از بهترین راه‌ها برای از بین بردن موهای زائد است. با این روش، از طریق سوزن، یک جریان الکتریکی کوچک و کنترل شده وارد فولیکول مو می‌شود و در طی این فرآیند موهای زائد از بدن خارج می‌شود.

  1. تجویز دارو برای از بین بردن موهای زائد بدن برای همیشه

بدن هر فرد ویژگی‌های متفاوتی دارد که بسته به علت رشد موهای زائد می‌توان راهکارهای مختلفی برای درمان و رفع موهای زائد در نظر گرفت. داروهای اصلی برای کاهش ریزش مو سیپروترون استات و اسپیرونولاکتون هستند.

  1. لیزر؛ درمان برای رفع دائمی موهای زائد

راه‌های زیادی برای درمان موضعی موهای زائد وجود دارد، از جمله اصلاح، کوتاه کردن، خمیرهای موبر و اپیلاسیون. اما اگر به فکر از بین بردن دائمی موهای زائد هستید، باید لیزر را انتخاب کنید.

معمولاً دو هفته پس از لیزر موهای زائد، نتایج به آرامی مشخص می‌شود و موها در عرض ۱.۵ الی ۲ ماه دوباره رشد می‌کنند.

زمانی که حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد موهای لیزر قبلی رشد می‌کند، این زمان بسیار خوبی برای استفاده مجدد از لیزر و خلاص شدن از شر موهای زائد است. این فاصله می تواند از ۱.۵ تا ۲ ماه طول بکشد. معمولا پس از ۴-۷ جلسه لیزر، بیمار به نتایج دلخواه می‌رسد.

سیستم‌های لیزری تعداد زیادی فولیکول مو (ریشه مو) را با انتخاب حداکثر طول موج در یک منطقه نسبتاً بزرگ در یک زمان هدف قرار می‌دهند. فرآیند لیزر شامل هدف قرار دادن ملانین از طریق طول موج خاصی از تابش است که گرما تولید می‌کند و متعاقبا سلول‌های موی در حال رشد در ناحیه فولیکول را از بین می‌برد.

از بین بردن موهای زائد برای همیشه

راه های از بین بردن موهای زائد برای همیشه چیست؟

تا اینجا با دلایل موهای زائد آشنا شدیم. اما ما حدس می زنیم که اکثر مردم به دنبال راه هایی برای خلاص شدن از شر موهای زائد هستند. در قسمت بعدی شما را با رایج ترین روش های خلاص شدن از شر موهای زائد برای همیشه آشنا می کنیم.

الکترولیز؛ رفع موهای زائد با عوارض جانبی

الکترولیز یکی از روش های از بین بردن موهای زائد است. در این روش یک جریان الکتریکی کوتاه و کنترل شده از طریق یک سوزن به فولیکول مو تزریق می شود و در این فرآیند موهای زائد از بدن خارج می شود. ناگفته نماند که این روش آنچنان در بین مردم طرفدار ندارد! دلیل این امر زمان بر بودن روش، احتمال اثربخشی ۱۵-۵۰ درصد در هر جلسه درمانی و احتمال بروز عوارض منفی مانند زخم های بزرگ و مقاوم است.

چگونه با تجویز دارو از شر موهای زائد خلاص شویم؟ مراقب کبد خود باشید

بسته به علت رشد موهای زائد، بدن هر فردی ویژگی های متفاوتی دارد و می توان راهکارهای مختلفی را برای درمان و از بین بردن موهای زائد در نظر گرفت. داروهای اصلی تجویز شده برای کاهش موهای زائد عبارتند از: سیپروترون استات و اسپیرونولاکتون. اگرچه این داروها موثر هستند، اما می توانند به کبد انسان آسیب جدی وارد کنند. بنابراین این داروها باید با نسخه مصرف شوند.

حذف دائمی موهای زائد با درمان دائمی؛ لیزر

راه های زیادی برای درمان موضعی موهای زائد وجود دارد، مانند اصلاح، استفاده از داروهای رفع موهای زائد، چسب های سفید کننده، بانداژ و اپیلاسیون. اگر به دنبال حذف دائمی موهای زائد هستید، انتخاب لیزر بسیار عاقلانه و مفید است.

یکی از بهترین و موثرترین روش ها برای از بین بردن موهای زائد استفاده از فناوری لیزر است. در این روش با استفاده از لیزر فولیکول مو به طور کامل از بین می رود و احتمال رشد بیش از حد مو در آن ناحیه از بین می رود. برای خلاص شدن از شر موهای زائد برای همیشه، لیزر باید در چند مرحله و طی چند ماه انجام شود. نتیجه استفاده از این روش معمولا موفقیت آمیزتر و ماندگارتر از روش های دیگر است. فراموش نکنید که مهمترین شرط شرکت در تمامی جلسات لیزر درمانی است. یکی از دستگاه هایی که در زمینه رفع موهای زائد موفق عمل کرده است لیزر دایود HS 811 می باشد. این دستگاه به دلیل استفاده از طول موج های ۷۵۵، ۸۱۰ و ۱۰۶۴ نانومتر بسیار موثر و بهترین گزینه برای لایه برداری پوست می باشد. ایران.

چرا لیزر بهترین راه از بین بردن موهای زائد برای همیشه است؟

به طور معمول، نتایج حذف موهای زائد به تدریج دو هفته پس از جلسه لیزر مشخص می شود. موها بعد از ۱.۵-۲ ماه دوباره رشد می کنند. بعد از اینکه تقریباً ۴۰ تا ۵۰ درصد موهایی که قبلاً لیزر شده‌اند رشد کردند، نوبت به حذف موهای زائد در جلسه بعدی لیزر می‌رسد. به طور معمول پس از ۴ تا ۷ جلسه لیزر، بیمار به نتیجه دلخواه می رسد.

در برخی موارد، ریزش موی سر بلافاصله پس از لیزر اتفاق می افتد. اما بیشتر موها در عرض ۲ هفته می ریزند. در حال حاضر هیچ راهی برای خلاص شدن از شر موهای زائد صورت برای همیشه وجود ندارد. اما در بین روش های موجود، لیزر موثرترین و دائمی ترین است و حدود ۹۰ درصد موهای زائد را از بین می برد. لیزر الکس اکسنتو به عنوان یکی از موثرترین و موفق ترین دستگاه های لیزر برای از بین بردن موهای زائد صورت و بدن شناخته می شود.

لازم به ذکر است که تمام موهای زائد به طور دائم با لیزر از بین نمی روند. این امکان وجود دارد که موهای اضافی بعد از لیزر رشد کنند. اما مهمتر از همه این است که پس از لیزر، فرد باید با کاهش موهای زائد مواجه شود و یا وضعیت او بسیار نازک و کرکی می شود.

سیستم های لیزر با انتخاب طول موج های مناسب تعداد زیادی فولیکول مو (ریشه مو) را در یک ناحیه باریک هدف قرار می دهند. لیزر با هدف قرار دادن ملانین (رنگ موی سیاه) با طول موج خاصی از تابش عمل می کند که باعث گرما می شود و سلول های تولید کننده مو در ناحیه فولیکول را از بین می برد.

تاثیر لیزر در از بین بردن موهای زائد برای همیشه

مطالعات نشان می دهد که پس از لیزر درمانی، قسمت های مختلف فولیکول مو همچنان تغییر می کند و مطالعات نشان می دهد که انرژی لیزر به جای تخریب سلول های بنیادی فولیکول مو، تغییر می کند. اکثر محققان بر این باورند که اصطلاح “دائمی” به کاهش تعداد موهای زائد پس از لیزر درمانی اشاره دارد که طولانی تر از مرحله رشد فولیکول مو در هر ناحیه از بدن است. اگر بعد از این مدت موها دوباره رشد نکنند، می توان نتیجه گرفت که آسیب غیرقابل برگشتی در فولیکول مو وجود دارد.

اکثر پزشکان معتقدند که هر چه پوست بیمار روشن تر و موهای زائد تیره تر باشد، لیزر در از بین بردن موهای زائد موثرتر است. لیزر الکس اندگ اکسل HR یکی از دستگاه های موفقی است که برای انواع پوست مناسب بوده و علاوه بر رفع موهای زائد باعث سفت شدن پوست نیز می شود.

پوست نیز مانند مو از ملانین رنگ می گیرد. پوست تیره تر با ملانین بیشتر می تواند انرژی لیزر بیشتری را جذب کند و باعث آسیب و تغییر رنگ پوست شود. موهای ضخیم و سیاه بهترین هدف برای هر لیزری است و به راحتی پاک می شوند. در واقع هدف تابش ملانین موجود در فولیکول است و اگر مو سفید، بلوند یا قهوه ای روشن باشد برای این روش مناسب نیست زیرا ملانین کافی وجود ندارد و اشعه جذب نمی شود و از بین می رود. موهای زائد به درستی انجام نمی شود.

لیزر مطمئن ترین راه برای از بین بردن دائمی موهای زائد است. زیرا فقط برای نفوذ به ریشه مو طراحی شده است و بنابراین برای قسمت های مختلف بدن مضر محسوب نمی شود.