از بین بردن لک صورت

بهترین روش از بین بردن لک صورت

۲۴    پاکسازی صورت       

روش های مختلفی برای پاکسازی صورت و از بین بردن لک صورت وجود دارد اما برای انتخاب بهترین روش باید علت ایجاد لک های روی صورت را مشخص کنید.

لکه‌های تیره روی صورت می‌توانند ناشی از هیپرپیگمانتاسیون باشند، این عارضه زمانی رخ می دهد که پوست ملانین بیش از حد تولید می‌کند. روش های مختلف پاکسازی صورت خانگی می تواند در از بیت بردن لک صورت موثر باشد اما روش های حرفه ای تری که در بهترین کلینیک زیبایی در تهران ارائه می شود می تواند به رفع کامل لک صورت کمک کند.

بسیاری از لک های تیره روی پوست بی ضرر هستند. با این حال، اگر فردی بخواهد پوستی جوانتر و زیباتر داشته باشد معمولاً می تواند با استفاده از روش های از بین بردن لک صورت این کار را انجام دهد.

علت ایجاد لکه های تیره روی صورت چیست؟

ملانین رنگدانه ای است که به پوست رنگ می دهد، اگر پوست، ملانین بیش از حد تولید کند، لکه های تیره روی صورت ممکن است ایجاد شوند که به نام هایپرپیگمانتاسیون شناخته می شود.

هایپرپیگمانتاسیون می تواند در نتیجه موارد زیر ایجاد شود :

سالخوردگی

تغییرات هورمونی، مانند دوران بارداری یا یائسگی

قرارگیری در معرض نور خورشید

آکنه

بریدگی و سوختگی

روش های حذف بیش از حد یا نادرست موهای زائد

محصولات مراقبت از پوست غیراستاندارد

اسکار ناشی از پسوریازیس یا سایر بیماری های پوستی

هایپرپیگمانتاسیون تنها علت لکه های تیره روی صورت نیست. به همین دلیل، مهم است که فرد در صورت مشاهده هرگونه تغییر در خال های موجود یا لکه های تیره – به ویژه تغییرات در بافت، رنگ و اندازه، با متخصص مشورت کند.

بهترین روش از بین بردن لک صورت در خانه

بسیاری از محصولات بهداشتی مانند کرم ها و لایه بردارها که امکان خرید آنها بدون نسخه (OTC) وجود دارد می توانند به از بین بردن لک صورت کمک کنند. آنها معمولاً حاوی مواد فعالی مانند موارد زیر هستند:

اسید کوجیک

رتینوئیدها

لایه بردارهای شیمیایی

ویتامین سی

آزلائیک اسید

با مطالعه برچسب روی این محصولات می توانید دستورالعمل نحوه استفاده از آنها را یاد بگیرید. با این حال، بهتر است قبل از خرید هریک از آنها با یک متخصص پوست صحبت کنید، زیرا مصرف برخی از آنها با عوارضی همراه است.

بهترین روش از بین بردن لک صورت در کلینیک زیبایی

اگر محصولات موضعی نتوانند به اندازه کافی هیپرپیگمانتاسیون را کاهش دهند، ممکن است بخواهید یکی از روش های زیبایی زیر را برای از بین بردن لک صورت در بهترین کلینیک پوست مو امتحان کنید:

لیزر درمانی برای از بین بردن لک صورت

در این روش یک متخصص پوست از پرتوی نور برای هدف قرار دادن نواحی دارای لک روی پوست که تغییر رنگ داده اند، استفاده می کند. این خطر وجود دارد که لیزر درمانی تغییر رنگ را بدتر کند، بنابراین آزمایش پچ قبل از آن ضروری است.

لایه برداری شیمیایی برای پاکسازی صورت

لایه بردارهای شیمیایی حرفه ای نسخه های قوی تری از لایه بردارهای اسیدی OTC هستند. لایه‌برداری‌های قوی‌تر روی لایه‌های عمیق‌تر پوست کار می‌کنند، اما به زمان بهبودی طولانی‌تری نیز دارند.

میکرودرم ابریژن برای از بین بردن لک صورت

این روش لایه برداری از ذرات ریز برای حذف سلول های مرده پوست استفاده می کند. هیچ دوره نقاهتی ندارد، اگرچه می تواند پوست را به طور موقت تحریک یا متورم کند.

افرادی که مستعد ابتلا به PIH یا اسکار هستند یا در ۶ ماه گذشته از ایزوترتینوئین استفاده کرده‌اند، ممکن است قادر به انجام میکرودرم ابریژن ، لایه‌برداری شیمیایی یا لیزر درمانی نباشند.

چطور بهترین روش از بین بردن لک صورت را انتخاب کنیم؟

انتخاب بهترین روش پاکسازی صورت به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله:

رنگ پوست

افرادی که دارای رنگ پوست تیره هستند باید هنگام انتخاب بهترین روش از بین بردن لک صورت احتیاط کنند زیرا استفاده از محصول نامناسب یا محصولی با غلظت بالا می تواند نواحی دیگر پوست را روشن کند. همچنین این خطر وجود دارد که درمان خانگی باعث ایجاد هیپرپیگمانتاسیون بیشتر شوند .

آکادمی پوست آمریکا (AAD) محصولات زیر را برای رفع لکه های تیره روی پوست توصیه می کند:

هیدروکینون ۲ درصد

آزلائیک اسید

اسید گلیکولیک

اسید کوجیک

رتینوئیدها مانند رتینول، ترتینوئین، ژل آداپالن یا تازاروتن

ویتامین سی

با اینحال متخصص پوست مو بهترین کلینیک زیبایی در تهران می تواند بهترین توصیه را به شما داشته باشد.

بیماری زمینه ای

داشتن بیماری زمینه ای باید هنگام انتخاب بهترین روش پاکسازی صورت در نظر گرفته شود.

به عنوان مثال، اگر فردی در نتیجه آکنه دچار PIH شده باشد، درمان می تواند بر محو شدن لک صورت، از بین بردن تغییر رنگ پوست و همچنین جلوگیری از آکنه و اسکار آکنه تمرکز کند.

قرار گرفتن در معرض نور خورشید

اگر پوست صورت فردی در اثر آسیب نور خورشید دارای لکه های تیره صده است، باید یک ضد آفتاب مناسب را به برنامه مراقبت از پوست خود اضافه کند. کرم ضد آفتاب، تیره شدن پوسترا متوقف کرده و از آسیب بیشتر در اثر برخورد اشعه UV جلوگیری می کند.

مصرف برخی داروها

برخی از داروهای موضعی و خوراکی ممکن است باعث ایجاد یا بدتر شدن هیپرپیگمانتاسیون شوند. افراد می توانند برچسب روی هر دارویی را بررسی کنند تا ببینند آیا این عارضه احتمالی وجود دارد یا خیر. اگر چنین باشد، پزشک می‌تواند بهترین اقدام را برای از بین بردن لک روی صورت توصیه کند.

AAD بیان می‌کند که به محض اینکه فرد علت هیپرپیگمانتاسیون خود را از بین ببرد، لکه‌های موجود باید طی ۶ تا ۱۲ ماه محو شوند . با این حال، محو شدن لکه های بسیار تیره ممکن است بیشتر از این طول بکشد.

تغییرات هورمونی

لکه های تیره ای که به دلیل تغییرات هورمونی ایجاد می شوند همیشه قابل درمان نیستند. با این حال، در برخی شرایط زمانیکه فرد، علت بروز لک روی صورت را از بین ببرد، تغییر رنگ های خفیف روی پوست نیز به مرور زمان محو می شوند.

به عنوان مثال، اگر فردی باردار باشد، علائم ممکن است پس از پایان بارداری شروع به محو شدن کنند.

با اینحال، درمان ملاسما می تواند سخت تر باشد. ملاسما شکل عمیق تری از هایپرپیگمانتاسیون است که می تواند به دلیل تغییرات هورمونی رخ دهد. حتی زمانی که ملاسما محو می شود، اگر فرد در معرض نور خورشید قرار بگیرد، ممکن است دوباره عود کند.

اگر فردی باردار یا در حال شیردهی است، باید با متخصص بهترین کلینیک زیبایی در تهران مشورت کند که آیا استفاده از درمان‌ها یا روش‌های هایپرپیگمانتاسیون بی‌خطر است یا ضرر دارد.

متخصص پوست بسته به نوع و رنگ پوست افراد و علت هایپرپیگمانتاسیون آنها می تواند بهترین روش برای پاکسازی صورت را توصیه کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *