آسیب ها و مشکلات ناخن

ناخن ها و انگشتان پا از چند جهت نشان دهنده سلامت بدن هستند. برآمدگی، فرورفتگی، پوسته شدن، شکننده شدن ناخن ها و برخی دیگر از آسیب های ناخن نشانه هایی هستند که باید جدی گرفته شوند و برای درمان آن اقدامات لازم انجام شود. مشکلات ناخن می تواند نشانه ای از مشکلات اندام داخلی باشد، بنابراین نباید آنها را نادیده گرفت. البته همه آسیب های ناخن نگران کننده نیستند و برخی از این آسیب ها را می توان با درمان های خانگی درمان کرد. با ما همراه باشید تا با برخی از آسیب های ناخن و نحوه درمان آن آشنا شوید.

علت‌های آسیب و مشکل ناخن

ضربه های مکرر به انگشتان پا با پوشیدن کفش های نامناسب می تواند باعث بدشکلی ناخن های پا شود. تغییر شکل ناخن ممکن است شبیه عفونت قارچی باشد. به عنوان مثال، ناخن ها ممکن است ضخیم، تغییر رنگ یا از روی تخت بلند شوند. این آسیب ها باعث نگرانی در مورد زیبایی و ظاهر ناخن ها می شود.

عاداتی مانند جویدن ناخن یا کوتیکول و پوست اطراف آن می تواند به ناخن آسیب برساند. جویدن ناخن عامل اصلی قارچ ناخن یا پارونیشیا حاد است. نوعی عفونت که در آن باکتری ها زیر بافت اطراف ناخن قرار می گیرند و باعث تورم، تحریک و التهاب می شوند. شکستن و پاره شدن مداوم ناخن شست و کوتیکول آن با انگشت اشاره باعث ایجاد شکاف افقی در وسط ناخن می شود. در موارد شدید، ناخن ممکن است به دو قسمت تقسیم شود.

علائم مشکل ناخن

ناخن های دست یا پا ممکن است با ضربه زدن یا گیر کردن بین درها یا کشوها آسیب ببینند. این آسیب معمولاً منجر به جمع آوری خون در زیر ناخن می شود که به آن هماتوم یا ناخن سیاه می گویند. میخ‌ها همچنین می‌توانند به‌طور تصادفی تراشه‌ها، خرده‌های چوب، شیشه یا سایر اشیاء زیر را بشکنند، بشکنند یا بردارند.

خون جمع‌آوری‌شده در زیر ناخن ممکن است به‌عنوان یک لکه کوچک زیر ناخن یا به‌عنوان یک ناحیه بزرگ‌تر و تغییر رنگ ظاهر شود. تجمع خون در زیر ناخن به رنگ قرمز تیره قابل مشاهده است. در این صورت انگشت یا پا دردناک و ضربان دار می شود. بسته به میزان خون زیر ناخن، ناخن ممکن است کنده شود. در بیشتر موارد، ناخن دست نخورده باقی می ماند و با رشد ناخن، حوضچه خون برداشته می شود.

سایر آسیب های ناخن نیز می تواند دردناک باشد. ناخن ممکن است بشکند، ترک بخورد یا از تخت جدا شود. اگر آسیب دیدگی یا مشکل ناخن دارید، به درستی و به موقع واکسن بزنید.

woman-checking-her-nails

کلینیک زیبایی VQS

تشخیص مشکلات ناخن

پزشک هر نوع مشکل ناخن را بررسی می کند و سپس تصمیم می گیرد که از کدام روش درمانی برای بهترین نتیجه استفاده کند. بسته به نوع آسیب، پزشک ممکن است عکس رادیوگرافی را تجویز کند.

طول دوره درمان آسیب‌دیدگی ناخن

آسیب ناخن تا زمانی که ناخن آسیب دیده دوباره رشد کند و ناخن های جدید از بستر بیرون بیاید قابل توجه است. ناخن ها به سرعت رشد می کنند و معمولاً در عرض دو ماه بالغ می شوند. اما ناخن های پا کندتر رشد می کنند و ۴ ماه طول می کشد تا بالغ شوند. اگر پایه ناخن آسیب دیده باشد ممکن است تغییر دائمی در ظاهر و زیبایی ناخن ها ایجاد شود.

پیشگیری از آسیب‌‌های ناخن

برای جلوگیری از آسیب یا مشکلات ناخن، نکات زیر را رعایت کنید:

 • کفشی با اندازه مناسب بپوشید. بسیاری از مردم کفش‌هایی می‌پوشند که به خصوص در قسمت پنجه خیلی کوچک و تنگ است و همین کار ممکن است باعث ایجاد بسیاری از مشکلات پا از جمله آسیب‌دیدگی ناخن‌های پا شود.
 • ناخن‌های دست‌تان را همیشه کوتاه و مرتب نگه دارید. البته ناخن را نباید بسیار کوتاه کرد. اجازه دهید حداقل یک تا دو میلی‌متر باقی بماند.
 • ناخن‌ها یا کوتیکول (پوست اطراف) آن را نجوید.

درمان آسیب ناخن

هدف از درمان هماتوم زیر ناخن، کاهش فشار با برداشتن خون زیر ناخن است.

در صورت جمع آوری کوچکی از خون (هماتوم)، اگر نمی خواهید صبر کنید تا خودبه خود بهبود یابد، پزشک می تواند درمان را با استفاده از قیچی یا سوزن در مطب انجام دهد. سوراخ کوچکی برای تخلیه خون زیر ناخن ایجاد کرد. پس از این، رنگ ناخن نمی تواند به همان رنگ قبلی برگردد.

 • اگر خون بیش از نیمی از ناخن شما را پوشانده باشد، پزشک باید وضعیت ناخن را ارزیابی کند. ممکن است نیاز به برداشتن ناخن و ترمیم پارگی عمیق با بخیه باشد. اگر تجمع خون در ناخن زیاد و دردناک باشد، درمان برای کاهش فشار روی ناخن لازم است.
 • اگر این مشکل درمان نشود، می‌تواند به ماتریکس ناخن آسیب برساند و باعث شود ناخن‌ها به‌درستی رشد نکنند یا رشد کامل آن متوقف شود. ماتریکس ناخن بافت داخلی است که از آن ناخن جدید در زیر کوتیکول ناخن رشد می کند.
 • اگر ناخن ترک خورده یا شکسته است، باید آن را کوتاه کرد تا از برخورد آن با اشیاء دیگر و آسیب بیشتر جلوگیری شود.
 • اگر ناخن شما از بستر بلند شده است، بهترین و ساده ترین کار این است که فورا آن را بپوشانید و با باند بپوشانید. اگر ناخن بلند شود و از جای خود جدا شود، دیگر در حفره خود باقی نمی ماند. اما در برخی موارد، ناخن های جدید خود به خود به آرامی رشد می کنند.

چه زمانی برای مشکل ناخن به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر خون زیر ناخن بیش از نیمی از آن را پوشانده باشد، پزشک باید وضعیت ناخن را بررسی کند. از آنجایی که این خون در حال خونریزی است، می تواند نشانه ای از انفجار یا شکستگی استخوان یا پارگی بافت های زیرین باشد. همچنین، پزشک خونریزی زیر ناخن را بررسی می کند، حتی اگر خونریزی ناشی از آسیب نباشد.

در مورد ناخن های پا، اگر هر یک از شش مورد زیر برای شما اتفاق افتاد، به جای مراجعه به پزشک، حتماً درمان های خانگی و مراقبت از خود را امتحان کنید:

 • آسیب مستقیم به ناخن‌های پا، مانند افتادن شیء سنگین روی انگشتان پا و شکستگی و زخم احتمالی
 • تورم، درد یا قرمزی شدید انگشتان پا
 • بیرون آمدن ترشحات و چرک از زیر ناخن‌های پا
 • شل شدن ناخن‌های پا
 • در صورتی که به نوروپاتی، دیابت، بیماری عروق محیطی یا هر نوع مشکلی مبتلا هستید که بر روند ترمیم یا گردش خون اثر می‌گذارد.
 • تغییر رنگی که مثل یک رگه افقی یا نواری باریک در طول ناخن به وجود می‌آید. با اینکه اغلب بروز نوار رنگی طبیعی است، در برخی از موارد این اتفاق ممکن است نشانه نوعی سرطان پوست (ملانوما) باشد.

پیش آگهی آسیب ناخن

پیش آگهی این وضعیت بسیار خوب است. اگر ماتریکس ناخن آسیب دیده باشد، ممکن است ترک یا پارگی در آن ظاهر شود. با این حال، اگر ماتریکس ناخن به طور طبیعی ترمیم شود، تغییر شکل در نهایت با رشد مجدد ناخن از بین می رود.

تغییرات در ساختار ناخن

آسیب به ناخن ها همیشه منجر به خونریزی زیر ناخن نمی شود، اما تغییرات قابل پیش بینی دیگری نیز ممکن است رخ دهد. این تغییرات می تواند به دلیل پوشیدن مداوم کفش یا در پاسخ به عفونت قارچی یا باکتریایی رخ دهد. برخی از این تغییرات رایج تر عبارتند از:

 • ضخیم شدن ناخن: این مشکل در اثر آسیب به مرکز رشد ناخن یا بدنه ناخن (ماتریکس) ایجاد می شود و در پاسخ ناخن ضخیم تر می شود.
 • رشد ناقص و معیوب (دیستروفی) ناخن: ممکن است تغییرات دائمی در ناخن مشاهده شود. ترک خوردن یا ترک خوردن ناخن.
 • جدا شدن ناخن: گاهی ممکن است کل ناخن یا بخشی از آن شل شود. اغلب این وضعیت موقتی است و ناخن در عرض چند ماه دوباره رشد می کند.
 • ریزش دائمی ناخن: این مشکل به دلیل آسیب به ماتریکس ناخن ایجاد می شود. هنگامی که ناخن پا می افتد، معمولاً دوباره رشد نمی کند.

سرطان پوست (ملانوما)

بسیاری از افراد هنگام بررسی بدن از نظر علائم سرطان پوست فقط به پوست نگاه می کنند. در عین حال، بررسی ناخن های خود بسیار مهم است. ملانوما خطرناک ترین نوع سرطان پوست است که می تواند در زیر و اطراف ناخن های دست و پا ایجاد شود. البته این نوع سرطان بسیار نادر است.

چه افرادی در معرض خطر ملانوما هستند؟

اگرچه ملانوما می‌تواند روی ناخن‌های هر کسی ظاهر شود، اما در افراد مسن و افراد با پوست تیره‌تر شایع‌تر است. سابقه شخصی یا خانوادگی ملانوم یا آسیب قبلی ناخن نیز ممکن است یک عامل خطر باشد. ملانوما اگر زود تشخیص داده شود، حتی روی ناخن ها قابل درمان است.

چگونه ناخن‌ها را از نظر علائم ابتلا به سرطان بررسی کنیم؟

بهترین راه برای یافتن علائم سرطان ناخن در مراحل اولیه و قابل درمان این است که بدانید به دنبال چه چیزی باشید و ناخن های خود را به طور مرتب چک کنید. متخصصان پوست توصیه می کنند هنگام بررسی ناخن ها از نظر علائم ملانوما به دنبال تغییرات زیر باشید:

 • خط تیره رنگ: این حالت مانند نوار قهوه ای یا سیاه روی ناخن است که می تواند ضعیف و ضعیف یا بسیار تیره، پهن یا نازک باشد. این نوار تیره می تواند روی هر ناخنی ظاهر شود، اما اغلب روی انگشت شست یا شست پا ظاهر می شود.
 • تیره شدن پوست اطراف ناخن: وقتی پوست اطراف ناخن تیره می شود، می تواند نشانه ای از ملانوم پیشرفته باشد.
 • بلند شدن ناخن انگشتان دست یا پا از بستر خود: هنگامی که این اتفاق می‌افتد، ناخن شروع به جدا شدن از بستر می‌کند. وقتی ناخن بلند می‌شود، لبه سفید بالای ناخن به نظر بلندتر می‌آید.
 • شکاف ناخن: زمانی اتفاق می‌افتد که ناخن از وسط به طرف پایین شکاف می‌خورد.
 • بروز برآمدگی یا گره در زیر ناخن‌ها: ممکن است یک نوار رنگی را روی ناخن مشاهده کنید. این نوار رنگی ممکن است پهن و نامنظم یا تیره و باریک باشد.

ملانومای ناخن اغلب در مقایسه با ملانومای پوست در مراحل پیشرفته‌تر تشخیص داده می‌شود و سلامتی را بیشتر به خطر می‌اندازد. اگر متوجه هر نوع تغییری از جمله بروز نوار تیره رنگ جدیدی روی ناخن‌هایتان شدید، حتما از یک متخصص پوست وقت معاینه بگیرید.