انواع لکهای پوستی صورت و بدن

انواع لکهای پوستی صورت و بدن هیچ ربطی به کبد ندارند. متأسفانه این جمله بارها از سوی برخی از پزشکان به ویژه کسانی که به طب گیاهی یا سنتی می پردازند، از بیماران پرسیده یا گفته شده است. آرامش خود را حفظ کنید و به دنبال دلایل دیگر باشید.

کک ومک یا FRECKLE:

کک و مک لکه های کوچک قهوه ای روشن به اندازه ۱ تا ۲ میلی متر هستند و در سنین پایین ظاهر می شوند. کک و مک به خال تبدیل نمی شود. رنگ کک و مک متفاوت است، آنها می توانند قرمز، زرد، قهوه ای، قهوه ای روشن یا سیاه باشند. اما آنها همیشه تیره تر از رنگ پوست اطراف هستند زیرا توسط رنگدانه تیره باقی مانده به نام ملانین ایجاد می شود. کک و مک نتیجه توزیع نابرابر ملانین در پوست است. از سوی دیگر، به دلیل کاهش غیرطبیعی ملانین در یک ناحیه از پوست ایجاد می شود.

تعداد آنها در ابتدا کم است، اما به مرور زمان و اگر فرد مبتلا به پزشک مراجعه نکند یا روش های پیشگیری را رعایت نکند، به تدریج تعداد آنها افزایش می یابد. عوامل ارثی یا طبیعت به طور کامل در بروز آن دخیل هستند. کک و مک، اما عوامل محیطی در بروز و شدت آن کاملا موثر است، به ویژه نور خورشید، عوامل هورمونی نیز در بروز آن نقش دارند، مثلاً برخی از زنان باردار یا افرادی که به سنین نوجوانی رسیده اند، افزایش تعداد کک و مک را تجربه می کنند و در در برخی موارد کک و مک در افراد مستعد استرس و اضطراب ظاهر می شود.

کک و مک ها دو گونه اساسی دارند : Ephelide و Lentigine

۱– Lentigines : یا لکه های کبدی از این نوع هستند و هیچ ربطی به بالا رفتن سن و پیری ندارند و بیشتر در افرادی با آمادگی های ژنتیکی ظاهر می شوند. البته اصطلاح لکه های کبدی کاملا اشتباه است چرا که هیچگونه ارتباطی بین این لکه ها و کبد وجود ندارد و عموما در افراد پیرتری که بدون استفاده از کرمهای ضدآفتاب در معرض تابش خورشید قرار می گیرند بیشتر ظاهر میشوند.پشت دست بعضی از افراد مسن به صورت لکهایی به اندازه یک عدس یا کمی بیشتر یا کمتردیده میشوند. درصورت هم به شکل یک لکه گرد وکوچک وبابرجستگی مختصردیده می شود.

۲- Ephelides : از طرف دیگر، لکه‌های کبدی از این نوع به پیری مربوط نمی‌شوند و عمدتاً در افراد دارای استعداد ژنتیکی دیده می‌شوند. البته اصطلاح لکه های کبدی کاملا گمراه کننده است، چیزی بین این لکه ها و کبد وجود ندارد و به طور کلی در افراد مسن که بدون استفاده از ضد آفتاب در معرض نور خورشید قرار می گیرند، بیشتر دیده می شود. کم و بیش قابل مشاهده است. از طرفی به صورت لکه های گرد کوچک با خاموشی های کوتاه ظاهر می شود.

افزایش کک و مک :

نور خورشید و اشعه های برنزه کننده اشعه های فرابنفش (UV) ساطع می کنند. تحت تأثیر نور خورشید، پوست شما ضخیم می شود و رنگدانه ملانین در سلول های تولید کننده رنگ (ملانولیت ها) شروع به تولید رنگ به بیشترین میزان می کند. افراد تیره پوست نسبت به افراد روشن پوست نسبت به نور خورشید حساسیت بیشتری دارند. البته افراد تیره پوست در برابر اشعه خورشید کاملا مقاوم نیستند و در صورت ماندن طولانی مدت زیر نور خورشید حتی می توانند بسوزند.

پیشگیری از کک و مک :

افرادی که از نظر ژنتیکی مستعد ابتلا به کک و مک هستند باید حتما از کرم ضد آفتاب استفاده کنند و تا حد امکان قرار گرفتن در معرض نور خورشید را به حداقل برسانند.

علت لک صورت

کک و مک چطور درمان می شود؟

جهت درمان کک و مک هایی که از قبل روی پوست ایجاد شده است چندین راه وجود دارد:

۱- لایه برداری : به روشهای مختلف شیمیائی وفیزیکی انجام می شود. ازکرمها : ترتینوئین، ازمحلولها : پیلینگ بااسیدهای میوه (AHA)، از دستگاهها : میکرودرم ابریژن. استفاده از این روشها هم نیاز به صبروتحمل دارد.

۲- استفاده از کرم های سفیدکننده و ضد لک : ارزان ترین راه و راحتترین راه برای رفع این عارضه می باشد .هرچند که جوابدهی قابل اطمینان نداشته وباید مدت طولانی استفاده شود.

۳- درمان لیزری: چند نوع لیزر، مخصوصا لیزرهایی که نور سبز تولید می کنند می توانند کک و مک ها را بطور موثر و مطمئن روشن تر و یا از بین ببرند. این روش نیز مانند روش انجماد یک روش ساده و مطمئن با درصد موفقیت بالا و کمترین درصد ریسک در ایجاد زخم می باشد.

۴- کرایو: یک نوع انجماد ملایم و خفیف با نیتروژن مایع که می تواند برای درمان کک و مک استفاده شود. به اصطلاح عامه مردم، فریزکردن هم گفته می شود.

لکه های حاملگی : (CLOASMA…MELASMA )

به آنها لکه های هورمونی نیز می گویند. این لکه ها ابتدا به رنگ قهوه ای روشن (بزرگتر از کک و مک) ظاهر می شوند، به تدریج بزرگتر و تیره تر می شوند و در موارد شدید نواحی وسیعی از صورت (مانند گونه ها، بینی یا پیشانی) را می پوشانند. مثل کک و مک سه عامل در پیدایش و افزایش آن دخیل است: ۱- ژنتیک، ۲- هورمون، ۳- نور خورشید، اما بر خلاف کک و مک، مثلاً در ملاسما فرد دیده است، نقش عوامل هورمونی واضح تر و آشکارتر است. . این لکه ها بعد از ازدواج و استفاده از قرص های ضدبارداری یا در دوران بارداری ظاهر می شوند و پس از آن در صورت ادامه مصرف قرص ها یا قرار گرفتن در معرض نور خورشید، شدت و اندازه این لک ها افزایش و افزایش می یابد. لکه های بارداری به صورت لکه های قهوه ای تیره روی گونه ها، پیشانی و اطراف چشم ظاهر می شوند. این ضایعات به تدریج ایجاد می شوند و مشابه هستند.

لکه های بارداری معمولا در نیمه دوم بارداری ظاهر می شوند، اما گاهی اوقات در خانم هایی که قرص های ضد بارداری مصرف می کنند مشاهده می شود که مستقیماً به مدت زمان مصرف دارو و نوع دارو (حاوی استروژن و پروژسترون) بستگی دارد.

لکه های بارداری معمولاً در عرض یک سال پس از زایمان به طور کامل ناپدید می شوند، اما می توانند تا ده سال باقی بمانند. لکه‌های ناشی از مصرف قرص‌های ضدبارداری ماندگاری بیشتری دارند. هرچه درمان زودتر شروع شود نتیجه بهتری حاصل می شود و نباید به امید بهبودی خود به خود درمان را به تاخیر انداخت.

علاوه بر این، نوک سینه ها، خال های مادرزادی یا خال های مادرزادی، محل های تروما، پوست اطراف اندام تناسلی و نواحی از پوست در معرض اصطکاک (مانند زیر بغل و کمر) در دوران بارداری تیره تر یا HYPER PIGMENTED هستند.

همه این تغییرات ناشی از افزایش موقت (و مضر) تولید ملانین در بدن رنگدانه‌دار پوست است که طی چند ماه پس از بارداری از بین می‌رود، اگرچه در برخی از زنان این تغییرات رنگدانه هرگز به طور کامل ناپدید نمی‌شوند.

خطوط تیره روی شکم :

این خط که به عنوان «خط سیاه» یا «خط سیاه» شناخته می‌شود، در واقع «کرم حلقوی» یا «تنیا کچلی» است که به طور طبیعی از شکم به پایین شکم و ناحیه تناسلی کشیده می‌شود و در حالت طبیعی خود، رنگ آن است. پوست. پوست دارد و نمی بیند. افزایش تولید ملانین این خط را تیره می کند. در بیشتر موارد این خطوط چند ماه پس از زایمان به رنگ قبلی خود باز می گردند.

درمان قطعی لک صورت

جلوگیری از تیرگی پوست در زمان حاملگی :

دوری از آفتاب :

این نکته بسیار مهم است، تغییرات رنگدانه در هنگام قرار گرفتن در معرض نور خورشید تشدید می شود. سعی کنید از کرم ضد آفتاب با طیف گسترده ای استفاده کنید که در برابر اشعه های UVA و UVB محافظت می کند و هر روز دارای SPF 30 یا بالاتر است. (SPF خاصیت ضدآفتاب ها است که نشان دهنده قدرت آنها در محافظت از پوست در برابر اشعه هاست.) فراموش نکنید که ضد آفتاب های خاصی وجود دارد که خانم های باردار باید از آنها استفاده کنند.

اگر بیرون می روید از کلاه قرمزی همراه با ضد آفتاب استفاده کنید. همچنین سعی کنید قرار گرفتن در معرض نور خورشید را به خصوص بین ساعت ۱۰ صبح تا ۴ بعد از ظهر محدود کنید.

از کرم ملایم و پاک کننده پوست استفاده کنید. از استفاده از کرم هایی که پوست شما را تحریک می کنند خودداری کنید زیرا باعث بدتر شدن لکه های تیره می شوند.

بعد از زایمان :

پس از زایمان به محافظت از پوست خود در برابر نور خورشید ادامه دهید. در بیشتر موارد، تاریکی ایجاد شده به آرامی و بدون هیچ درمانی از بین می رود. البته باید توجه داشت که در تعداد کمی از زنان، داروهای ضد بارداری حاوی استروژن (مانند قرص‌های ضد بارداری) می‌توانند باعث کلواسما شوند. اگر پوست تیره ناراحت کننده است، بهتر است از روش های دیگر برای جلوگیری از بارداری استفاده کنید.

اگر تا چند ماه پس از زایمان هنوز لکه های تیره وجود داشته باشد، می توان از کرم های روشن کننده پوست استفاده کرد. اگر شیر می دهید، داروی شما با یک زن معمولی متفاوت است. درمان ممکن است چند ماه طول بکشد. (در موارد نادر، متخصصان پوست از لیزر برای از بین بردن لکه ها استفاده می کنند، اما این درمان اولین قدم نیست.) صرف نظر از درمان، محافظت در برابر آفتاب در طول و بعد از درمان مهم است.

لکه های جای جوش :

برخی از افراد مبتلا به آکنه یا جوش پس از بهبود آکنه دچار اسکار می‌شوند که باعث می‌شود فرد ابتدا جوش‌های قرمز یا چرکی را ببیند و در نهایت با خشک شدن جوش‌ها، لکه‌های قهوه‌ای یا گاهی اوقات لکه‌های قرمز رنگ باقی می‌ماند، مخصوصاً اگر فرد دارای جوش باشد. آکنه. . به خودتان لطف کنید، لکه های قهوه ای یا لکه های قهوه ای بیشتر بعد از تاول ایجاد می شوند، در بسیاری از این افراد این وضعیت یعنی اسکار بعد از کورک، تاریخچه یا استعداد ژنتیکی نیز دخیل است، به خصوص لکه های قرمز بعد از جوش، به این معنی که پس زمینه ژنتیکی وجود دارد.

مهمتر است زیرا نشان داده شده است که افراد پس از بهبود آکنه دارای اسکار و لکه های قرمز (و گاهی اوقات لکه های قهوه ای) هستند و نوع آکنه نیز بر جای زخم تأثیر می گذارد، به عنوان مثال آکنه عمیق، کیست و چرک. احتمال بر جای گذاشتن اسکار بیشتر است، ماندگاری و ماندگاری آکنه نیز در ایجاد اسکار بعد از آکنه موثر است، مثلاً فردی که آکنه صورت خود را (بدون مشورت با پزشک) درمان نمی کند و آکنه برای مدت طولانی باقی می ماند. و احتمال ایجاد اسکار افزایش می یابد. مخصوصاً اگر فردی اگر آفتاب بتابد، اغلب این اتفاق می افتد.

بنابراین عوامل زیادی در ایجاد اسکارهای بعد از آکنه دخیل هستند و یک یا چند مورد از عوامل ذکر شده ممکن است در پیدایش اسکارهای بعد از آکنه در فرد دخیل باشند.

لکه های بعد از زخم یا التهاب پوست :

برخی از بیماری‌های پوستی که با تورم پوست و لکه‌های قرمز یا قهوه‌ای خارش‌دار شروع می‌شوند، به مرور زمان با کاهش تورم، لکه‌های قهوه‌ای ایجاد می‌کنند، یا آنهایی که با بهبود عفونت، ضایعات پوستی دارند.

همه لکه ها تیره و قهوه ای یا مشکی نیستند در بعضی از موارد شخص دچار لکه های روش ( کم رنگ تر و روش تر از رنگ پوست خود ) پوستی میشود این لکه میتواند کوچک در حد میلی متر تا بزرگ در حد سانتی متر باشد و در صورت ویا بدن باشد . ۴ نوع معروف و شایعتر از این لکه های روش و حتی سفید شامل  :

اگزمای آفتابی :  TINEA  ALBA

این لکه‌ها به صورت لکه‌های روشن، خشک یا کمی قابل مشاهده، روی صورت کودکان یا جوانان با پوست خشک و هنگام قرار گرفتن در معرض نور خورشید، می‌توانند عمدتاً روی صورت، اما گاهی اوقات، ظاهر و ظاهر شوند. آنها همچنین دیده می شوند و گاهی اوقات روی تنه و پاها نیز دیده می شوند.

قارچ های رنگی پوست : TINEA VERSI COLOR

که در بعضی مواقع بسیار شبیه آلبا یا اگزمای آفتابی میشود . بیشتر در تنه وگردن و اندام فوقانی  دیده میشود. درهر سنی ممکن است بروز کند. در اغلب موارد بصورت لکه های قهوه ای  کم رنگ تا پرنگ ، در اندازه های مختلف  ظاهر میشود ولی در بعضی مواقع بصورت لکه های کم رنگ و حتی سفید شبیه آلبا ظاهر می شود، در بعضی افراد هم هر دو نوع ضایعه روشن وقهوه ای در نقاط مختلف تنه وگردن وحتی صورت دیده میشود

برص یا پیسی : VITILIGO

بیماری ترسناک از نظر بسیاری از مردم چرا که صعب العلاج و سخت و درمان است و بمرور زمان هم ممکن است بیشتر و وسیع تر و گسترده تر شود چرا که زمینه وعلت ارثی و ژنتیکی دارد ، در هر سنی امکان بروز ان وجود دارد و لکه های ان کاملا روش تر از پوست و برنگ سفید ( گاها مثل کاغذ سفید ) است و در مواردی تشخیص ان از دو مورد فوق سخت است.

نووس یا لکه های مادرزادی پوست : NEVUS

همیشه لکه های مادرزدای تیره و قهوه ای نیستند گاها روش تر از پوست و گاها کاملا شبیه برص یا پیسی میشوند و در طفولیت در تنه وگاها صورت بروز می کند و البته نکته مثبت و خوشایند ان اینست که مثل برص پیشرفت نمی کند.